Facebook Pixel ΑΕΚ - Προμηθέας: Μεγάλο διπλό για τους Πατρινούς!
| 2024-03-09 22:29:00

Ο Προμηθέας πήρε διπλό 4άδας στα Λιόσια - Μεγάλο μπλέξιμο για την ΑΕΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ακόμη μία ήττα για την Ένωση, η οποία έχασε από τους Πατρινούς στην έδρα της.

Με τον Χάντερ Χέιλ να «μιλάει» με την ψυχραιμία του στο τελευταίο λεπτό και σκοράροντας εκεί τους 6 από τους 21 πόντους του σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του στο φινάλε. Έτσι, ο Προμηθέας ανέβηκε στο 12-8 διατηρώντας το πλεονέκτημα για την 4η θέση, ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στο 8-12, όντας στην 6η θέση.

Ήλεγχε το ματς ο Προμηθέας, έφτασε ως το +9

Με τους Στέφενς και Ετσενίκε να κυριαρχούν στη ρακέτα, ο Προμηθέας προηγήθηκε 5-10, Ο Μόργκαν όμως απάντησε στους αντίπαλους ψηλούς  με έξι δικούς του σερί πόντους και έτσι η πρώτη περίοδος  ολοκληρώθηκε στο 14-17.

Ο Κουζμίνσκας ήταν εκείνος που έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά στο σκορ (18-17), αλλά χάρη στο μακρινό σουτ των φιλοξενούμενων και πρωταγωνιστή τον Μπαζίνα, το σκορ έγινε 22-28. Η ΑΕΚ ήθελε να μείνει κοντά στο σκορ, ο Νάιτ έφερε το ματς στο καλάθι (29-32), όμως δύο νέα τρίποντα, από Κόνιαρη και Ρέινολντς έφεραν τον Προμηθέα στο +9 (31-40), λίγο πριν το 32-40 του ημιχρόνου, στο οποίο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν μόλις ένα λάθος σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έκαναν εννέα.

Επέστρεψε από το -14 η ΑΕΚ, ψύχραιμος στο φινάλε ο Χέιλ

Για πρώτη φορά η διαφορά έπιασε διψήφιο επίπεδο (32-42) με τον Χέιλ, την στιγμή που Κουζμίνσκας και Νάιτ προσπαθούσαν να κρατήσουν ζωντανή την ΑΕΚ (41-47). Όμως οι Πατρινοί ήταν πιο φρέσκοι και έχοντας περισσότερη ενέργεια και ευστοχία έφτασαν στο 41-55 μετά από δύο τρίποντα των Κόνιαρη και Ρέινολντς. Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν εγκατέλειπε. Επέστρεψε δυναμικά και με επιμέρους 15-3, καθοδηγούμενο από ΜακΡέι και Μόργκαν, μείωσε στο καλάθι και στο 56-58, ενώ με τρίποντο του Καράμπελα προσπέρασε με 61-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πλέον το παιχνίδι είχε αποκτήσει ξανά τη χροιά ντέρμπι. Ο Κουζέλογλου με τρίποντο έγραψε το 68-65, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα (72-74) και η μονομαχία με τις εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχιζόταν. Ο Νάιτ απάντησε στο καλάθι του Κόφι για το 81-81 στο 38', ενώ ο Χέιλ στα 58'' πριν το τέλος έκανε το 83-85. Με κάρφωμα ο Κουζέλογλου μείωσε στον πόντο (85-86) και στα 18'' ο Χέιλ βάζοντας το ζευγάρι βολών του διαμόρφωσε το 85-88. Στην πιο κρίσιμη επίθεση της ΑΕΚ, ο ΜακΡέι έχασε την μπάλα, ο Ρέινολντς με 1/2 βολές πήγε τη διαφορά στο +4 και ο Κουζέλογλου γρήγορα έκανε το 87-89 στα 5,5'' για το τέλος. Η μπάλα πήγε πάλι στον αλάνθαστο από τις βολές (9/9) Χέιλ, ο οποίος έγραψε το τελικό 87-91.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91

ΠΗΓΗ: SDNA.GR