Tην πρώτη φετινή νίκη στην Βasket League σημείωσε το Μαρούσι, επικρατώντας το Σάββατο (12/10) με 70-67 του Κολοσσού για τη 2η αγωνιστική.

Ήταν ντέρμπι το παιχνίδι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με τους Ροδίτες να έχουν κλείσει το ημίχρονο στο +8 (29-37), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» με τους Ρέινολντς, Στόουβ και Φρίντρικσον να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα μείωσαν σε 50-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Έγινε σπουδαία μάχη στην τελευταία περίοδο και στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι, με τον Στόουβ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με 2/2 βολές, για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Γκάουντλοκ στην εκπνοή.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Βετούλα άφησε πίσω την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τον Προμηθέα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ξανά στο… τσακ, όπως είχε συμβεί και την 1η αγωνιστική κόντρα στον Πανιώνιο.

Στόουβ με 21 πόντους και Ρέινολντς με 19 οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ για την ομάδα του Γιώργου Σιγάλα ξεχώρισε ο Γκάουντλοκ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 4, Ρέινολντς 19 (3), Φρίντρικσον 12 (1), Στόουβ 21 (2), Λαντζεβάιν 7, Καρακώστας, Στασινός 3 (1), Σιούντρης, Ραντούλιτσα 2, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος, Τανούλης 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17 (3), Ορτίζ, Κολοβέρος 11 (2), Τσαϊρέλης 2, Ντανουσεβίτσιους 7 (1), Νέλσον 6, Σλαφτσάκης, Οκόρο 7, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 8, Μπίλης 9 (2), Κουρουπάκης.