Την πρώτη φετινή του νίκη στην Basket League πανηγύρισε το Σάββατο (19/10) ο Άρης, επικρατώντας με 86-75 του Προμηθέα για την 3η αγωνιστική.

Στο «Νick Galis Hall» οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι και στα 40 λεπτά, έχοντας μπει… φουριόζοι στο ματς και έκλεισαν στο +12 το πρώτο δεκάλεπτο (23-11), για να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (43-37), καθώς οι Αχαιοί αφυπνίστηκαν επιθετικά στη δεύτερη περίοδο και σημείωσαν 26 πόντους.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ωστόσο, διατήρησε τον έλεγχο στο β’ ημίχρονο (62-53 στο 30’) και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση, με τον Νόλεϊ να είναι ο κορυφαίος με 21 πόντους.

Ο Ντε Τζούλιους σταμάτησε στους 15 και ο Τολιόπουλος στους 13, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων -που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα- ο Λούντζης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, με Γουόκερ και Βαρνάντο να σημειώνουν από 13 έκαστος.

Tα δεκάλεπτα: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 21 (3), Ντε Τζούλιους 15 (1), Γκιουζέλης 6, Γούντμπερι 3, Τολιόπουλος 13 (1), Χατζηδάκης 4, Μποχωρίδης 5, Πουρλίδας, Βησσαρίου, Ρόμπερτς 10, Χοτζ 7 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 13 (3), Πέρι, Χερνάντεζ 2, Βαρνάντο 13 (1), Ιβούντου 12, Λούντζης 16, Μπαζίνας, Παπαγιάννης, Γουίλιαμς 12 (3), Λάγιος 1, Χρυσικόπουλος 3, Καραγιαννίδη 3.