Πολύ εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Δευτέρας (21/10) στο κλειστό του ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 94-74 και κάνοντας το 3-0 στη φετινή Βasket League.

Παρά την απουσία των Σλούκα, Οσμάν και Γιουρτσεβέν οι πρωταθλητές ήταν σοβαροί και αποφασιστικοί, έχοντας «καθαρίσει» από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι και με τον Μπράουν να είναι ο κορυφαίος με 22 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Με πολύ κεφάτο, λοιπόν, τον Λορέντζο Μπράουν ο Παναθηναϊκός έκλεισε στο +4 το πρώτο δεκάλεπτο (23-19), με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι ιδιαίτερα εύστοχος, αλλά η Ένωση έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί την επαφή της με το σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, με τον Ναν και τον Λεσόρ να μπαίνουν με τη σειρά τους στην εξίσωση σε ό,τι αφορά το σκοράρισμα, οι «πράσινοι» σταδιακά απέκτησαν καθαρό προβάδισμα, αφού δυνάμωσαν και την άμυνά τους.

Έτσι, με επιμέρους σκορ 26-10 οι πρωταθλητές Ευρώπης ξέφυγαν για τα καλά και το ημίχρονο έκλεισε στο +20 (49-29), με Μπράουν και Λεσόρ να μετρούν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Οι παίκτες του Αταμάν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η 30άρα (64-34) καταγράφηκε 4:53 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Στο 30’ το «τριφύλλι» ήταν στο +32 (72-40), με τον Τούρκο κόουτς να έχει ρίξει στο παιχνίδι και τον Σαμοντούροφ, συνεπώς όλα είχαν κριθεί από νωρίς.

Στην τελευταία περίοδο, πάντως, χαλάρωσε πολύ ο Παναθηναϊκός και οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 24-6 μείωσαν στους 14 πόντους (78-64), κάνοντας έξαλλο τον Αταμάν.

Το τελικό -20 ήταν σίγουρα τιμητικό για το «Δικέφαλο», που γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Μπράουν 22 (4), Γκραντ 11 (1), Λεσόρ 14, Γκριγκόνις 17 (2), Μήτογλου 3, Καλαϊτζάκης 3 (1), Σαμοντούροφ, Παπαπέτρου 6, Ναν 12 (1), Αντετοκούνμπο 2, Ερνανγκόμεθ 4.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Χαμπ 14 (2), Νετζήπογλου 2, Κουζέλογλου 4, Γκόλντεν 16, Χέιλ 5 (1), Γκρέι 4, Καράμπελας 2, Φλιώνης 2, Μπράις 14 (2), Κουζμίνσκας 11 (1).