Facebook Pixel Προμηθέας: Κρίμα! Ο Προμηθέας γύρισε από το -20 αλλά έχασε το θρίλερ στην παράταση
| 2022-10-25 22:14:00

Κρίμα! Ο Προμηθέας γύρισε από το -20 αλλά έχασε το θρίλερ στην παράταση

Ο Προμηθέας έπαιξε τα... ρέστα του στην τελευταία περίοδο κόντρα στην Μπουντούτσνοστ, γύρισε από το -20 (67-47), πήγε το ματς στην παράταση (81-81), είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς με τον Τσαϊρέλη, όμως στο έξτρα πεντάλεπτο «λύγισε» και γνώρισε την ήττα με 95-89 για το Eurocup.

Προμηθέας: Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έψαχνε τα πατήματά της στο παρκέ για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τελευταία περίοδο επέστρεψε από το -17 (62-59), προηγήθηκε και 79-81, είχε την ευκαιρία στην τελευταία φάση να πάρει τη νίκη με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, που κόπηκε, και στο έξτρα πεντάλεπτο... σκόρπισε και γνώρισε την  πρώτη του φετινή ήττα Eurocup στο Μαυροβούνιο στην τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Δεν ξεκίνησε καλά, αλλά έμεινε κοντά στο σκορ ο Προμηθέας

H Μπουντούτσνοστ μπήκε με περισσότερα ενέργεια και ευστοχία στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν γρήγορο προβάδισμα με 10-5 στο 3', με τον Χέινς να έχει ήδη φτάσει τους 5 πόντους. Ο Προμηθέας όμως στη συνέχεια μπήκε στο ματς, βρήκε τα πατήματά του και μείωσε σε 14-11 στο 5', με πρωταγωνιστή τον Κακλαμανάκη (4 π.). Στο 7' μάλιστα οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά με 18-19 με τρίποντο του Γιανγκ, με τους Μαυροβούνιους να απαντάνε άμεσα με σερί 6-0 να περνούν μπροστά με 24-19 στο 9', για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 26-23.

Πάτησε... γκάζι η Μπουντούτσνοστ και +15

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας μείωσε εκ νέου σε 28-26, με την Μπουντούτσνοτς όμως και πάλι να «τρέχει» ένα σερί 7-0, να φτάνει για πρώτη φορά κοντά σε διψήφια διαφορά και να διαμορφώνει στο 14' το 37-28, με τον Κάμπα με 6 πόντους να κάνει ζημιά στην ομάδα του Γιατρά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν τους Πατρινούς, που έκαναν λάθη (10), με την Μπουντούτσνοτς στο 17' στο +17 (48-31), με τον Προμηθέα να χάνει την επαφή με το σκορ. Οι Μαυροβούνιοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 50-35, με την ομάδα του Γιατρά να έχει δύσκολο έργο στην επανάληψη.

Πήγε να πλησιάσει, αλλά... χάθηκε

H είσοδος στο παρκέ του Μουράτου στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε την εικόνα του Προμηθέα, που με σερί 5-0 έφερε το παιχνίδι στο 50-40, με τον Κουλμπόκα στο 23' με καλάθι και φάουλ να ρίχνει στη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (52-43). Η Μπουντούτσνοστ όμως στη συνέχεια βρήκε και πάλι ρυθμό και απάντησε, διαμορφώνοντας στο 24' το 60-43, φτάνοντας με σερί 8-0 και πάλι στο +17. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +20 (67-47), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 69-52.

Έπαιξε τα ρέστα του, είχε την ευκαιρία για τη νίκη, αλλά... παράταση!

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας έπαιξε τα... ρέστα του ώστε να επιστρέψει και πάλι στο ματς, με την ομάδα του Γιατρά να «ροκανίζει» σταδιακά τη διαφορά και στο 34' να καταφέρνει μετά από ώρα να μειώσει στους 8 πόντους (73-65), με τον Γιανγκ να έχει φτάσει τους 20 πόντους και να είναι πρωταγωνιστής για του Πατρινούς. Στο 37' ο Τσαϊρέλης με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 74-68, με τον Γκίκα με τρίποντο στο 38΄ να φέρνει τον Προμηθέα σε απόσταση βολής (74-71). Η Μπουντούτσνοτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 77-71, με τον Τσαϊρέλη και πάλι στο 39' να γράφει το 77-73 και τους Κάουαν και Γκίκα δύο τρίποντες «βόμβες» να ολοκληρώνουν το comeback του Προμηθέα που πέρασε μπροστά με 77-79! Στα 27" ο Κάμπα με κάρφωμα ισοφάρισε σε 79-79, ο Κάουαν στα 7" έκανε το 79-81, όμως οι γηπεδούχοι στα 2" ισοφάρισαν και πάλι σε 71-71 και τον Τσαϊρέλη να δέχεται μπλοκ και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

«Σκόρπισε» στο έξτρα πεντάλεπτο...

Στην εκκίνηση της παράταση η Μπουντούτσνοστ προηγήθηκε με 84-81 στο 42', με τον Προμηθέα να δυσκολεύεται να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και τους γηπεδούχους να αυξάνουν το προβάδισμα σε 86-81 στο 43'. Οι Μαυροβούνιοι με 1/2 βολές έκαναν το 87-81 και στο 44' το 91-82, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς, με το τελικό 95-89 να δίνει τη νίκη στην Μπουντούτσνοστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 (κ.δ.), 95-89 (παρ.)