Euroleague: Δεύτερη νίκη σε τρία ματς για την Μπαρτσελόνα που πέρασε από την Βαλένθια επικρατώντας με 71-66 επί των νυχτερίδων. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς έχοντας τα ηνία του αγώνα στο πρώτο μέρος, οι οποίοι αντέδρασαν στην επανάληψη και οδηγό την φοβερή τρίτη περίοδο (9-21) έβαλαν τις βάσεις για την νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις (19-16). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κάμψουν την αντίσταση της Βαλένθια, η οποία πήγε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια 35-33.

Στην επανάληψη οι μπλαουγκράνα ανέβασαν στροφές και με εκπληκτική τρίτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν μια υπέρ τους διαφορά 10 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (44-55). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε με τον Πρέπελιτς, ωστόσο δεν κατάφεραν την ολική ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 66-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-33, 44-55, 66-71

"Ξύπνησε" η Εφές!

Έσπασε το ρόδι η Εφές στην φετινή Ευρωλίγκα περνώντας άνετα από την έδρα της Άλμπα στο Βερολίνο, με το επιβλητικό 72-93. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβαλε από την πρώτη κιόλας περίοδο τα ηνία για την νίκη με επιμέρους σκορ 15-29.

Στην συνέχεια οι Γερμανοί πάλεψαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο η τουρκική επίθεση έβγαζε φωτιές με αποτέλεσμα να μην καταφέρνουν να μειώσουν σημαντικά την διαφορά. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τους Τούρκους στο +18 (35-53), μείωσαν στην τρίτη περίοδο (55-70) αλλά γνώρισαν την ήττα με το τελικό.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τίμπορ Πλάις, ο οποίος είχε 2 πόντους και ριμπάουντ ενώ ντάμπλ νταμπλ πέτυχε ο Μίσιτς με πόντους και ασίστ. Για τους γηπεδούχους Ερικσον και Γιφέει ήταν μοναδικοί διψήφιοι, έχοντας αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 35-53, 55-70, 72-93