Euroleague: Πολύ καλή εικόνα από την Μπάγερν Μονάχου στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τους Βαυαρούς να ελέγχουν το παιχνίδι και να φτάσουν στη νίκη με 85-79, κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, μειώνοντας σε 2-1 στη σειρά των πλέι οφ.

Η Μπάγερν Μονάχου παραμένει ζωντανή στο κυνήγι του Final Four. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε δύο εξαιρετικές περιόδους, την πρώτη και την τρίτη, στις οποίες κυριάρχησε και επέβαλε τον ρυθμό της, απάντησε σε κάθε ξέσπασμα της Αρμάνι Μιλάνο και στο τέλος έφτασε στη νίκη, μειώνοντας σε 2-1 στη σειρά των πλέι οφ.

Την Μεγάλη Παρασκευή (30/04) οι Βαυαροί θα έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τη σειρά και να την στείλουν σε Game 5, την στιγμή που η Αρμάνι θα έχει ένα ακόμα match ball για να κλειδώσει την πρόκριση στο μεγάλο ραντεβού της Κολωνίας.

Η τριάδα Λούσιτς (27π), Μπόλντουιν (11π, 4ασ) και Ζίπσερ (11π) έκανε τη διαφορά για τους Βαυαρούς, την στιγμή που οι 18 πόντοι του Μάλκολμ Ντιλέινι δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τα δεδομένα.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ η Μπάγερν και με τον Μπόλντουιν μπροστάρη πήρε τα ηνία (7-0, 3'). Η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε χάρη στον ΛεΝτέι και ισοφάρισε (9-9, 5'). Αυτό δεν κράτησε για πολύ. Η Μπάγερν ανέβασε εκ νέου την απόδοσή της και με επί μέρους 14-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων για το 23-9, χάρη σε Ρέινολντς και Σίλι.

Η αφύπνιση της Αρμάνι ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σιλντς, Ροντρίγκες και Ντατόμε ανέλαβαν δράση και με την άμυνα να κλείνει τους διαδρόμους στους παίκτες του Τρινκιέρι η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση βολής (27-25, 14'). Σίσκο και Λούσιτς έδωσαν ανάσα στους Βαυαρούς (32-27, 17'). Η Αρμάνι όμως έμεινε στο πλάνο της και με τον Μπρουκς προσπέρασε για πρώτη φορά (32-33, 18'). Ο Λούσιτς όμως με γκολ-φάουλ έγραψε το 35-33 και η Μπάγερν έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (39-35).

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν. Οι Βαυαροί έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με τους Λούσιτς και Μπόλντουιν να δίνουν τον τόνο έτρεξαν επί μέρους 14-0 εκ νέου, για το +18 (53-35, 25'). Η Αρμάνι χρειάστηκε 4'49'' για να σκοράρει, μειώνοντας με τον Σιλντς σε 53-37. Ο Σέρχιο Ροντρίγκες με δικές του προσπάθειες ροκάνισε τη διαφορά, αλλά η Μπάγερν είχε τον έλεγχο (60-47, 28'). Η διαφορά των 13 πόντων έμεινε ως το τέλος του δεκαλέπτου, με την Μπάγερν να ελέγχει τον ρυθμό (64-51).

Η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Ντιλέινι μείωσε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (64-58, 31'). Η αντίδραση της Μπάγερν όμως ήταν άμεση, χάρη σε Τζόνσον και Λούσιτς, με τη διαφορά να φτάνει εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (71-60, 34'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ξανά να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά ο Γκιστ δεν το επέτρεψε (80-66, 36'). Η Αρμάνι έκανε προσπάθεια στα τελευταία λεπτά και με τους Ταρτζέφσκι και Ρολ κατάφερε να μειώσει (80-75, 38'). Ο Λούσιτς έδωσε εκ νέου λύσεις στην ομάδα του και παρά την προσπάθεια των Ιταλών η Μπάγερν κράτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79.