ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Φενέρμπαχτσε: Κατηφόρα δίχως τέλος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της σε όλες τις διοργανώσεις και πλέον έχει πέσει στο 4-4 στην Euroleague. Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεχώρισαν οι Ουίλ Κλάιμπερν (26π, 9ρ), Ντάνιελ Χάκετ (15π, 5ασ) και Τορνίκε Σενγκέλια (10π, 3ασ).

Από την άλλη, η Φενέρμπαχτσε ταξίδεψε στη ρωσική πρωτεύουσα έχοντας χάσει τα πέντε από τα έξι τελευταία της παιχνίδια στην διοργάνωση και μερικά από αυτά στο καλάθι, όμως πέτυχε την πρώτη της μεγάλη νίκη για φέτος και ανέβηκε στο 3-5. Κορυφαίοι οι Γιαν Βέσελι (17π, 7ρ), Νάντο Ντε Κολό (18π, 4ασ) και Ντέβιν Μπούκερ (13π, 5ρ, 5ασ).

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δίνουν ωραίο ρυθμό και να βρίσκουν εύκολους πόντους. Στο 14-12 το σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, καθώς η ΤΣΣΚΑ είχε περισσότερες λύσεις από την Φενέρμπαχτσε, για την οποία στο ξεκίνημα σκόραραν μόνο οι Μπούκερ και Σάγιοκ. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 από τους Τούρκους, που βρέθηκαν στο +6 (14-20). Η είσοδος του Κλάιμπερν βοήθησε τους γηπεδούχους να επανέλθουν, όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-25 δια χειρός Ντε Κολό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε ιδανικά για την Φενέρμπαχτσε, η οποία με σερί 6-0 σε 1:30 βρέθηκε να έχει διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στο 12’ με 21-31. Ωστόσο, με τους Κλάιμπερν και Σενγκέλια να βγαίνουν μπροστά, η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα επιμέρους 13-2 και ξαναπήρε το προβάδισμα με 34-33 στα μισά της περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ξεφύγουν για ακόμη μία φορά. Επιμέρους 12-2 ήταν η απάντηση των Τούρκων, φθάνοντας στο 36-45. Ο Χάκετ έδωσε σημαντικές λύσεις και η ΤΣΣΚΑ πλησίασε, όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-49.

Στο δεύτερο μέρος η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο, επιστρέφοντας με την ίδια εικόνα από την ανάπαυλα. Ο Γκούντουριτς μπήκε με… φόρα και πέτυχε συνεχόμενους πόντους για να φέρει την ομάδα του στο 51-59 στο 26’, με το πρώτο μισό της περιόδου να είναι χειρότερο από τα υπόλοιπα σε ποιότητα. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφθασε ακόμη και στο +12 (55-67). Οι Σβεντ και Κλάιμπερν μάζεψαν κάπως τα πράγματα, αλλά οι βολές του Ντουβερίογλου έφεραν το 62-69 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Πάντα το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη είχε τον τρόπο να επιστρέφει στο ματς και η τελευταία περίοδος ήταν ανταγωνιστική, όμως η Φενέρ κατάφερε να διατηρεί σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα μέχρι το 35' και το 69-79. Τρίποντα των Κλάιμπερν και Σβεντ έβαλαν σε νέα βάση το παιχνίδι, αλλά ήρθε ο Ντε Κολό για να βάλει την υπογραφή του. Ο Γάλλος κλείδωσε τη νίκη των Τούρκων με τρίποντα στα 1:26 και στα 58'', κάνοντας το 78-84 και 80-87 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-49, 62-69, 82-91

Πηγή: sdna.gr