Αρμάνι Μιλάνο - Μπαρτσελόνα: Μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας έμεινε η Αρμάνι Μιλάνο, που επιβλήθηκε 75-70 της Μπαρτσελόνα και ανέβηκε στο 7-1.

Η ομάδα του Μεσίνα έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και άντεξε στην αντεπίθεση των Καταλανών, που ανέτρεψαν το εις βάρος τους -12 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Κορυφαίοι για τους Ιταλούς οι Μήτογλου (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Ντατόμε (17 πόντοι) και Χολ (16 πόντοι). Από τους «μπλαουγκράνα» -που υποχώρησαν στο 6-2- διακρίθηκαν οι Ντέιβις (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Καλάθης (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι το παιχνίδι και απέκτησαν προβάδισμα στο πρώτο τετράλεπτο (12-5). Με τους Σιλντς και Χολ να εκτελούν, η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε μέχρι και το +9 (22-13 στο 7’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με «αέρα» 7 πόντων (28-21).

Στη 2η περίοδο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και «μίλησαν» οι άμυνες. Με τους Γιοκουμπάιτις και Οριόλα να δίνουν λύσεις, η Μπαρτσελόνα πλησίασε σε απόσταση βολής (32-29 στο 16’), ωστόσο οι Ιταλοί αντέδρασαν άμεσα και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (40-30 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με +8 (42-34).

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, πήρε μπρος ο Μίροτιτς, που κράτησε όρθιους τους Καταλανούς (45-39 στο 22’). Διά χειρός Μήτογλου, η ομάδα του Μεσίνα απομακρύνθηκε εκ νέου (54-41 στο 26’), ενώ έκλεισε την 3η περίοδο με διψήφια διαφορά (61-49).

Στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι αγρίεψαν, έτρεξαν σερί 14-0 και πέρασαν μπροστά (61-63 στο 35’). Από ‘κει και πέρα, το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στους Ντατόμε και Σιλντς: έτρεξαν επιμέρους 10-2 και ανέκτησαν το προβάδισμά του (71-65 στο 38’).

Με τρίποντο του Καλάθη στα 18’’, η Μπάρτσα πλησίασε στο -3 (73-70), ωστόσο ο Σιλντς ευστόχησε σε 2 βολές στα 8’’ και σφράγισε την επικράτηση της Αρμάνι Μιλάνο (75-70).

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 42-34, 61-49, 75-70.

Πηγή: sport-fm.gr