ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ:

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βαυαρούς ήταν ο Βλάντιμιρ Λούσιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, με 4/7 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, με τον Κόρει Ουόλντεν να έχει άλλους 16. Στους 13 ο Όγκουστιν Ρουμπιτ, που ήταν καθοριστικός στο τέλος.

Από την πλευρά της Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 16 πόντους, με τους Γιαν Βέσελι και Ντέβιν Μπούκερ να έχουν από 12 και 10 αντίστοιχα.

Η πρώτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τη Μπάγερν να βρίσκει από νωρίς ρυθμό στην επίθεση, να κλείνει τους διαδρόμους στην άμυνα και τη Φενέρμπαχτσε να μην βρίσκει πόντους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 22-12 υπέρ των Βαυαρών.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τζόρτζεβιτς άλλαξε τη εικόνα της αναμέτρησης, ανεβάζοντας εκείνη τον ρυθμό στην επίθεση, βρίσκοντας 18 πόντους στο δεκάλεπτο, την ίδια στιγμή που δέχθηκε μόλις 12, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (35-30) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή στο 32', με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 52-52 και τα τελευταία 8 λεπτά να παίρνουν μορφή ντέρμπι. Στη συνέχεια όμως η Μπάγερν βρήκε και πάλι τα πατήματά της και με σερί 10-2 διαμόρφωσε το 62-54 στο 37' με πρωταγωνιστή τον Ρούμπιτ, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των Βαυαρών.

Η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 66-63 στο 1:17 πριν το φινάλε, όμως ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Λούσιτς, με τρίποντο διαμόρφωσε το 69-63 στο 1:05 και έκοψε κάθε ελπίδα των Τούρκων, με το τελικό 71-63 να «σφραγίζει» τη νίκη της Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-30, 49-46, 71-63

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ:

Η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία φαίνεται πως ήταν το «σοκ» που χρειαζόταν η Μπασκόνια για συνέλθει, αφού στην πρώτη παρουσία του Νέβεν Σπάχια στον πάγκο της, πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση μέχρι τώρα στη σεζόν. Το σερί των τεσσάρων ηττών σταμάτησε κι έτσι ανέβηκε στο 4-6. Κορυφαίοι οι Στίβεν Ίνοχ (23π, 11ρ), Ρόκας Γκιεντράιτις (21π) και Σιμόνε Φοντέκιο (9π, 6ρ, 7ασ).

Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρα πραγματοποίησε μία ασυνήθιστα κακή εμφάνιση αμυντικά και ήταν αναμενόμενο να έρθει μία βαριά ήττα, αφού η καλή λειτουργία στην άμυνα είναι αυτό που χαρακτηρίζει την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς. Στο 4-6 και οι Σέρβοι που προέρχονταν από δύο συνεχόμενες νίκες. Ξεχώρισαν οι Νίκολα Ιβάνοβιτς (21π, 5ρ, 7ασ), Όγκνιεν Κούζμιτς (10π, 8ρ) και Μάικ Τσίρμπες (12π).

Εξ' αρχής το παιχνίδι πήγαινε σε υψηλό σκορ, με την Μπασκόνια να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα έπειτα από το αρχικό 0-2. Παρ' όλα αυτά και ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε μεγάλα σουτ και δεν κατάφερε να ξεφύγει, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 25-22 με εύστοχο τρίποντο του Χόλινς.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση, καθώς σε αυτά τα δέκα λεπτά η Μπασκόνια έτρεξε επιμέρους σκορ 30-10. Το 19-2 των γηπεδούχων τους έδωσε προβάδισμα 20 πόντων στο 17' (44-24) και τελικά αύξησε τη διαφορά στους 23, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 55-32.

Ωστόσο, εύστοχα τρίποντα των Φοντέκιο και Μαρίνκοβιτς στην αρχή της τελευταίας περιόδου, βοήθησαν τους Βάσκους να ξυπνήσουν επιθετικά και να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη, φθάνοντας στο 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 55-32, 68-53, 93-74