Facebook Pixel Euroleague: "Τρένο" η Ζενίτ πέρασε από Βελγράδι - Λύγισε τον Αστέρα στην παράταση
| 2021-12-30 22:41:00

"Τρένο" η Ζενίτ πέρασε από Βελγράδι - Λύγισε τον Αστέρα στην παράταση

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ζενίτ επικρατώντας στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα με 80-76 μετά από παράταση για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Euroleague: Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα, επέστρεψε από το -9 και έχοντας καθοριστικό τον Λόιντ (8π., 9ριμπ.) στα τελευταία λεπτά πανηγύρισε μια σημαντική νίκη. Πρώτος σκόρερ ο Μπάρον με 25 πόντους, με τον Μίκι να προσθέτει 13. Για τους γηπεδούχους ο Γουόλτερς έβαλε 21 πόντους (5ριμπ., 6ασ.) και ακολούθησαν οι Χόλινς (15π.) και Κάλινιτς (13π.).

Έτσι η Ζενίτ έπιασε στις νίκες τον Ολυμπιακό (12-6), ο οποίος όμως έχει ένα ματς λιγότερο στην 3η θέση και ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 7-11, δύο νίκες μακριά από την οκτάδα. Στην επόμενη αγωνιστική (19η)  ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε (06/01), ενώ μία μέρα μετά η Ζενίτ παίζει στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι.

ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΕΡΙ ΤΗΣ ΖΕΝΙΤ

Με τους Χόλινς (9π.) και Γουόλτερς (6π.) να ηγούνται στο σκοράρισμα ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο 18-10, όμως η Ζενίτ επιδεικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό έτρεξε ένα τρομερό επιμέρους σκορ (3-19) για να κλείσει την περίοδο στο 21-29.

Δύο σερί τρίποντα των προαναφερόμενων Αμερικανών μείωσαν σε 29-35 και ακόμα ένα του Χόλινς έβαλε μπροστά ξανά τους γηπεδούχους με 40-38. Ωστόσο ο Μπάρον, ο οποίος ήταν «ζεστός» απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να διαμορφώσει το 42-44 του ημιχρόνου, όπου οι γηπεδούχοι είχαν δύο λάθη και οι φιλοξενούμενοι δέκα!

ΓΥΡΙΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ -9 ΟΙ ΡΩΣΟΙ

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με επιμέρους σκορ 12-2 να φτάσουν στο 54-46 και με τον Γουόλτερς στο 59-50 (31’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Σε εκείνο το σημείο Μπάρον και Μίκι το πήραν πάνω τους και με διαδοχικούς πόντους μείωσαν σε 63-60 και λίγο μετά ο Φράνκαμπ με το πρώτο του καλάθι έφερε το ματς ξανά από την… αρχή (65-65 στο 37’). Με δυναμική προσπάθεια ο Λόιντ έκανε το 69-69 στα 35’’ πριν το φινάλε, με τους Κάλινιτς και Γουόλτερς να αστοχούν στα τρίποντα που επιχείρησαν.

Στην παράταση παρότι ο Ερυθρός Αστέρας ήταν άστοχος, έμεινε κοντά στο σκορ. Ο Λόιντ με ατομική ενέργεια έγραψε το 74-77 και ο ίδιος με βολές πήγε τη διαφορά στο +5 στα 25’’ πριν το τέλος του ματς, με τον Κάλινιτς στη συνέχεια να βρίσκει… σίδερο σε τρίποντο και το παιχνίδι να τελειώνει εκεί.

Δεκάλεπτα: 21-29, 42-44, 57-50, 69-69 (παρ.), 76-80