Facebook Pixel Euroleague: Νέο τεράστιο διπλό του Ερυθρού Αστέρα με... βόμβα μέσα στη Ρωσία! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-02-11 19:59:00

Νέο τεράστιο διπλό του Ερυθρού Αστέρα με... βόμβα μέσα στη Ρωσία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση την Euroleague στην 26η αγωνιστική της διοργάνωσης, έβαλε «βόμβα» στο Καζάν και «άλωσε» το Καζάν κόντρα στην Ούνικς με 84-77, χάρη στους εντυπωσιακούς Νίκολα Κάλινιτς (20 π.) και Νέιτ Ουόλτερς (19 π.).

Euroleague: O Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, με τους Σέρβους να παίρνουν γρήγορα προβάδισμα με 0-9 στο 4', με την Ούνικς να μην μπορεί να βρει σκορ εύκολα στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι άργησαν, αλλά μπήκαν - έστω και για λίγο- στο ματς και ξεκίνησαν να «ροκανίζουν» σταδιακά τη διαφορά, μειώνοντας σε 9-11 στο 7', για αν απαντήσει άμεσα η ομάδα του Ράντονιτς με σερί 6-0 και να διαμορφώσει στο 9' το 9-17 και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να την βρει μπροστά με διψήφια διαφορά (11-22), με τον Ντόμπριις να είναι πρωταγωνιστής επιθετικά για τους φιλοξενούμενους.

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου ωστόσο άνηκε ολοκληρωτικά στην Ούνικς, που κατάφερε να εξαλείψει τη διαφορά του Ερυθρού Αστέρα, έχοντας ένα επιμέρους 18-7 μέχρι να φέρει το ματς στα ίδια. Ο Σπίσου με 3 τρίποντα ήταν ο μπροστάρης στην αντεπίθεση της ομάδας του Περάσοβιτς, Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχική σε 19-25 στο 14', με τους «ερυθρόλευκους» να προσπαθούν να απαντήσουν στην πίεση της Ούνικς, να παίρνουν και πάλι διαφορά 7 πόντων (22-29) στο 15', αλλά τους Ρώσους να έχουν βρει πλέον ρυθμό και να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε 29-29 στο 16', «τρέχοντας» σερί 7-0 μέσα σε κάτι παραπάνω από ένα λεπτό. Οι Σέρβοι με τον Κάλινιτς να παίρνει πρωτοβουλίες ξέφυγαν με +8 (33-41) στο 19', με την ομάδα του Περάσοβιτς να «κολλάει» επιθετικά, αλλά η άνοδος στην απόδοση το Χεζόνια (8π. στο πρώτο μέρος) και ένα τρίποντο του Κροάτη άσου έφεραν τους γηπεδούχους στο -3 (40-43), με τον Σπίσου (13 π.) με το τέταρτο προσωπικό του σουτ έξω από τα 6,75μ. στην εκπνοή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 43-43.

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου η Ούνικς πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση με 45-43 στο 22', με τον Χεζόνια να φτάνει τους 10 πόντους και τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρή διαφορά 5 πόντων (50-45) το 13'. Ο Ουόλτερς όμως κράτησε ζωντανό τον Ερυθρό Αστέρα, που πήρε και πάλι προβάδισμα στο 26' με 52-53, με τον Μπράουν να απαντάει με ένα προσωπικό του σερί 4-0 και την Ούνικς να προσπερνά με 56-53 στο 27'. Οι Ρώσοι στη συνέχεια πάτησαν το... γκάζι με σαφή πρόθεση να δημιουργήσουν συνθήκη στο ματς, τα κατάφεραν, φτάνοντας στο +9 στο 28' (65-56), αλλά τον Ερυθρό Αστέρα να μην πετάει «λευκή πετσέτα» και να μειώνει σε 65-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου χάρη σε σερί 8-0 στο τελευταίο λεπτό.

Μάλιστα οι Σέρβοι στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου ισοφάρισαν σε 65-65 αρχικά και πέρασαν μπροστά με 65-67 στο 32', φτάνοντας το επιμέρους σκορ στο 12-0. Ο Σπίσου ωστόσο μπήκε και πάλι στην εξίσωση για την Ούνικς και με το πέμπτο του τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους με 68-67, με το ματς να γίνεται θρίλερ. Ο Τζον Μπράουν στο 34' έστειλε την Ούνικς στο +2 (71-69), όμως στη συνέχεια δύο τρίποντες «βόμβες» των φιλοξενούμενων από Κάλινιτς και Ουόλτερς έφεραν μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα με 71-75 στο 35'. Ενώ στο 37' ο Χόλινς με νέο εύστοχο σουτ, τρίτο συνεχόμενο, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ράντονιτς με 71-78, βάζοντας στα σχοινιά του Ρώσους, με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου μέχρι εκείνο το σημείο να είναι 6-15! Ο Χεζόνια με τρίποντο μείωσε σε 74-78, όμως ο Κάλινιτς με τον 20ό προσωπικό του πόντο έκανε στο 38' το 74-80. ΟΙ Σέρβοι είχαν την ψυχολογία στα ύψη, έφτασαν στα 57" πριν τη λήξη στο +10 (74-84), με τον Χεζόνια με τρίποντο να μειώνει σε 77-84, χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει το «μπαμ» και να φεύγει θριαμβευτής από το Καζάν με 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 43-43, 65-63, 77-84