Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη με 89-87 στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και παρά το γεγονός ότι οι Μαδριλένοι βρέθηκαν μπροστά με σημαντικό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο του αγώνα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν έπαψε ποτέ να πιστεύει στη νίκη.

Απόδειξη το γεγονός ότι ο Έλληνας προπονητής πήρε τάιμ, με τη Ρεάλ να βρίσκεται στο +5 και μιλώντας στους παίκτες του, είπε πως στο φινάλε η ομάδα του είναι αυτή που θα πανηγυρίσει τη νίκη.

«Ακούστε, παιδιά, απλώς θα πρέπει να παίξουμε καλά για δύο λεπτά. Θα κερδίσουμε το ματς αυτό!», τόνισε χαρακτηριστικά ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο τάιμ άουτ.

Λίγα λεπτά μετά, δικαιωνόταν πανηγυρικά, με τον Ολυμπιακό να φεύγει θριαμβευτής με 89-87 από τη δύσκολη έδρα της Ρεάλ κάνοντας το 3/3 στην Ευρωλίγκα.