Facebook Pixel Ολυμπιακός - Μπασκόνια: Σοκ στο ΣΕΦ για Ολυμπιακό - Ήττα από Μπασκόνια στα 0,7’’ - Κρίμα για Κάνααν και Πίτερς
| 2023-11-09 21:02:00

Σοκ στο ΣΕΦ για Ολυμπιακό - Ήττα από Μπασκόνια στα 0,7’’ - "Φωνές" Μπαρτζώκα, κρίμα για Κάνααν και Πίτερς (Vid)

του Δημήτρη Σκούφου

Το δεύτερο κακό δεκάλεπτο, όπου δέχτηκαν επιμέρους σκορ 30-9 πλήρωσαν οι Ερυθρόλευκοι και τελικά ηττήθηκαν από την βασκική ομάδα με 75-74 με καλάθι στα 0.7'', μέσα στο ΣΕΦ. Στο 3-4 έπεσαν οι Πειραιώτες.

Μια ήττα εκτός προγράμματος υπέστη ο Ολυμπιακός από την Μπασκόνια στο ΣΕΦ, πληρώνοντας την κάκιστη άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε 30 πόντους. Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά, προηγήθηκαν με +10 (26-16), όμως οι Βάσκοι ήλεγξαν το ματς στη συνέχεια, έφτασαν σε προβάδισμα 18 πόντων (32-50), όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, πήραν κεφάλι 72-71 με τον Πίτερς, αλλά δέχτηκαν δίποντο-μαχαιριά από τον ΜακΙντάιρ στα 0,7'', για το τελικό 74-75 υπέρ της Μπασκόνια.

Συγκινητική εμφάνιση από τον Κάνααν που τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ απίστευτος ήταν και ο Πίτερς, ο οποίος λίγο έλειψε να είναι ο λυτρωτής του Ολυμπιακού, έχοντας 22 πόντους με 4/6 τρίποντα. Από πλευράς Μπασκόνια ο Μονέκε τελείωσε με 20 πόντους και ο Σεντεκέρσκις με 12.

Δεν έλειψαν τα παράποντα του Γιώργου Μπαρτζώκα για την διαιτησία, με τον Έλληνα τεχνικό να "φωνάζει" για την τελευταία επαναφορά της Μπασκόνια, που έφερε το νικητήριο καλάθι της, υποστηρίζοντας ότι ο Κότσαρ πατούσε την πλάγια γραμμή, κάτι που συνιστά παράβαση και τεχνική ποινή. Τελικά, οι διαιτητές δεν εξέτασαν κάτι, με την ισπανική ομάδα να φτάνει στην μεγάλη νίκη, ρίχνοντας τον Ολυμπιακό σε αρνητικό ρεκόρ 3-4.

Αποφασισμένος να πάρει από νωρίς ένα σημαντικό προβάδισμα μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και εν μέρει τα κατάφερε, αφού προηγήθηκε γρήγορα με 13-2, με τους Πίτερς, Κάνααν και Παπανικολάου να έχουν την επιθετική "μπαγκέτα". Η Μπασκόνια προσπάθησε με τον Χάουαρντ να πιέσει περισσότερο στην άμυνα και έριξε τη διαφορά στο 15-9, ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι έβρισκαν λύσεις έξω από τα 6,75, φτάνοντας ακόμα και στο +10 (26-16), προτού οι Βάσκοι μειώσουν στο 26-20 της πρώτης περιόδου.

Παρότι οι γηπεδούχοι έδειχναν ορεξάτοι, στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σαν να... έφυγαν από το γήπεδο, αφήνοντας την Μπασκόνια να στήσει... πάρτι και να σημειώσει συνολικά 30 πόντους! Με τον Σεντεκέρσκις σε τρομερή μέρα και τους Μονέκε, Κότσαρ, Χάουαρντ και Μακ-Ιντάιρ να συνεισφέρουν επιθετικά, η βασκική ομάδα άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να "πυροβολεί" από μέση και μακρινή απόσταση το καλάθι των Πειραιωτών, που από την πλευρά τους ήταν απελπιστικά άστοχοι, κάνοντας και πολλά λάθη. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +18 (32-50) υπέρ της Μπασκόνια, πριν ο Παπανικολάου δώσει μια μικρή ανάσα για το 35-50 του ημιχρόνου.

Την αντεπίθεση του Ολυμπιακού σήμανε στην τρίτη περίοδο ο Κάνααν, ο οποίος έριξε γρήγορα τη διαφορά στο -12 (41-53) με δύο σερί τρίποντα και παρότι ο Μονέκε την ανέβασε και πάλι στους 18 (43-61) για την Μπασκόνια, οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν να είναι με το... μαχαίρι στα δόντια και αποφασισμένοι για την ολική ανατροπή. Με νέο σουτ τριών πόντων ο Κάνααν έκανε το 48-61 και στη συνέχεια με λέι απ το 53-61, ενθουσιάζοντας το κοινό στο ΣΕΦ. Ο Σεντεκέρσκις έβγαλε αντίδραση από πλευράς Βάσκων κάνοντας το 53-65, όμως οι Πειραιώτες είχαν ξυπνήσει για τα καλά και ο Κάνααν έδωσε τη λύση μειώνοντας σε 58-65, με τον Φαλ να "γράφει" το 60-67 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με ένα γρήγορο 6-0 σερί ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (66-67), ωστόσο ο Κοστέλο και ο Μονέκε έκαναν το 66-71 στο 35', ενώ οι Ουίλιαμς-Γκος και Κάνααν δεν έβαζαν τα σουτ τους. Ο Γουόκαπ δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις, κάτι που όμως έκαναν οι Λαρεντζάκης - Πίτερς βάζοντας τον Ολυμπιακό ξανά σε θέση οδηγού με 72-71 και μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μονέκε έγραψε το 72-73 στο ένα λεπτό για το φινάλε, Κάνααν και Κοστέλο έχασαν τις επιθέσεις και στην τελευταία του Ολυμπιακού ο Λαρεντζάκης πήρε το φάουλ και έβαλε τις βολές του (74-73). Στα 10'' για το τέλος η μπάλα πήγε στον ΜάκΙνταϊρ, ο οποίος με σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο διαμόρφωσε το 74-75 για τον τέταρτο μόλις πόντο του, αφήνοντας 0,7'' για τους γηπεδούχους, που δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι και υπέστησαν την τέταρτη ήττα τους στην διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 3 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Κάναν 23 (4/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 11 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Ραϊέστε 2, Τσιόζα 5 (1), Σεντεκέρσκις 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 10 (2/7 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4 (2/4 δίποντα), Κότσαρ 4, Κοστέλο 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μονέκε 20 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)