Facebook Pixel Euroleague: Ανώμαλη προσγείωση για Βαλένθια - Τη διέλυσε η "καυτή" Αρμάνι με +31! (Highlights)
| 2023-11-09 23:42:00

Οι Ισπανοί δεν θύμησαν σε τίποτα την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών και διασύρθηκαν στην Ιταλία με 83-52

Μια πλουραλιστική Αρμάνι νίκησε με 83-52 την Βαλένθια στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ» για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Η ιταλική ομάδα σημείωσε τη δεύτερη φετινή της νίκη μετά από εκείνη κόντρα στον Ολυμπιακό κι έφτασε στο 2-5, ενώ η Βαλένθια γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα και πήγε στο 5-2.

Στην καλύτερη της φετινή εμφάνιση η ομάδα του Μιλάνου, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Βαλένθια, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς από την αρχή έως το τέλος του παιχνιδιού.
Μια Βαλένθια που δεν μπήκε ποτέ στο ματς και αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Κρις Τζόους αυτό δεν δικαιολογεί την κάκιστη εμφάνιση της.

Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε μόνο τον Τζάρεντ Χάρπερ με διψήφιο αριθμό πόντων και κάκιστα ποσοστά και στο δίποντο αλλά και στο τρίποντο.

Δεν αντέχει σε κριτική

Το ματς κυριολεκτικά δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Με μπροστάρη τον Μίροτιτς που έβαλε 17 στο ημίχρονο και στην συνέχεια είδε το ματς από τον πάγκο, η Αρμάνι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-12 και το ημίχρονο στο 44-31.
Ακόμη καλύτερη στο δεύτερο.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στο 3ο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 25 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραραν όλοι οι παίκτες πλην του…Σαβόν Σιλντς (παράδοξο).

Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε το 64-39 και το 4ο που ακολούθησε δεν έδωσε κάτι διαφορετικό με την Αρμάνι να φτάνει στο τελικό 83-52 δια περιπάτου.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Επιστροφή στις νίκες μετά από ματς για γερά... νεύρα για Μακάμπι - Κομβικοί Κόλσον, Μπράουν (Hls)