Facebook Pixel Μονακό - Ολυμπιακός: Πάλεψε στο Μονακό ο Ολυμπιακός, αλλά την... πάτησε στο τέλος από τον Τζέιμς (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-11-30 22:14:00

του Δημήτρη Σκούφου

Οι Ερυθρόλευκοι πάλεψαν για 39 λεπτά, αλλά ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση όταν η μπάλα "έκαιγε" και έδωσε τη νίκη στη Μονακό με 85-77.

Την 5η του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε στο Πριγκιπάτο ο Ολυμπιακός, χάνοντας με 85-77 από τη Μονακό, η οποία τον προσπέρασε στην βαθμολογία (7-4 έναντι 6-5 ρεκόρ).

Οι Ερυθρόλευκοι το πάλεψαν σχεδόν μέχρι το τέλος, φτάνοντας μάλιστα να προηγηθούν με 58-62 και 69-71 στην τελευταία περίοδο, όμως κάπου εκεί βγήκε μπροστά ο Μάικ Τζέιμς και με κρίσιμα καλάθια οδήγησε την γαλλική ομάδα στη νίκη.

Εκπληκτική εμφάνιση για τον Ολυμπιακό πραγματοποίησαν και πάλι οι Κάνααν και Πίτερς με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στο δεύτερο μέρος ανέβηκε και ο Γουόκαπ τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους.

Από πλευράς Μονακό ο Τζέιμς σημείωσε 24 πόντους και έπειτα ο Οκόμπο είχε 11.

Δυναμικό ξεκίνημα με πρωταγωνιστή τον Φάλ έκανε στο Πριγκιπάτο ο Ολυμπιακός, παίρνοντας προβάδισμα γρήγορα με 7-10, όμως η Μονακό με τους Μοτεγιούνας, Ντιαλό και Ουατάρα αντέδρασε, περνώντας μπροστά με 15-10, πριν αναλάβει... δράση ο εκπληκτικός Κάνααν! Με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 15-15 και στη συνέχεια με τον Μιλουτίνοφ διαμορφώθηκε το 15-17, με τους γηπεδούχους να κάνουν εκ νέου ένα μικρό σερί και δια χειρός Τζέιμς να προηγούνται 22-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ένα τρίποντο του Κέμπα Γουόκερ πήγε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της για τη Μονακό μέχρι εκείνο το σημείο (25-17) , όμως ο Κάνααν συνέχισε τα... τρελά του και με δικούς του πόντους διατηρούσε σε κοντινή απόσταση τον Ολυμπιακό, "γράφοντας" το 30-24. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν σε δαιμονιώδη κατάσταση φτάνοντας τα 4/5 τρίποντα και τους 17 πόντους, μειώνοντας ακόμα περισσότερο για το 34-30.

Από την άλλη πλευρά ο Τζέιμς προσπαθούσε με δύσκολα καλάθια να δώσει ώθηση στην γαλλική ομάδα, διαμορφώνοντας το 38-32, όμως οι Ερυθρόλευκοι "μασούσαν σίδερα" και με ένα τρίποντο του Πίτερς και ένα γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ (πάτησε ξανά παρκέ μετά τον τραυματισμό του), πήγαν μπροστά με 38-39 στην ανάπαυλα.

Σε θρίλερ εξελίχτηκε το ματς στην τρίτη περίοδο, καθώς οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και τον Ολυμπιακό να βάζει στην εξίσωση και τον Πίτερς, ο οποίος βοήθησε σημαντικά στην επίθεση τον απίστευτο Κάνααν. Με τρίποντο του έκανε το 41-42 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, αλλά ο Ουατάρα με τέσσερις σερί πόντους "έγραψε" το 45-42. Ο Πίτερς εξακολούθησε το... βιολί του και με νέο σουτ τριών πόντων έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 49-52. Ένα σερί της Μονακό έκανε το σκορ 55-52 και στη συνέχεια 58-54, όμως οι Πειραιώτες τελείωσαν προηγούμενοι την τρίτη περίοδο (58-59), δια χειρός Πίτερς και Μπραζντέικις.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα και με τρίποντο του Γουόκαπ πήρε για πρώτη φορά στο παιχνίδι διαφορά 4 πόντων (58-62 στο 32') αφήνοντας παράλληλα την Μονακό χωρίς σκορ για περίπου 2:20. Η γαλλική ομάδα αντέδρασε γρήγορα και με 7-0 σερί πήρε κεφάλι και πάλι στο σκορ (67-65 στο 34'). Το παιχνίδι είχε πάρει μια άγρια μορφή με τον Γουόκαπ και πάλι να γράφει το 69-71 και τον Χαλ να ισοφαρίζει σε 71-71 στο 37'.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (73-73 στο 38') με τον Τζέιμς με προσωπικό 4-0 σερί να γράφει το 77-73 στο 39'. Ο Κάνααν αστόχησε σε μια κρίσιμη επίθεση και ο Χολ με κάρφωμα έγραψε το 79-73 50'' πριν το φινάλε, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά και τη Μονακό να φτάνει τελικά στη νίκη με 85-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιάλο 5 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνέλι 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1/4 σουτ), Μοτιεγιούνας 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ουατάρα 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Χολ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 20 (0/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4 (2/3 δίποντα, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3