Τον κύκλο των φιλικών του αγώνων έκλεισε το βράδυ της Κυριακής (22/9) ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας στην Ιταλία την Τραπάνι με 95-90.

Το τελικό σκορ μαρτυρά ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μόνο προσηλωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα δεν ήταν, ενώ η νίκη ήρθε στο τελευταίο λεπτό χάρη σε τρίποντο του Πίτερς, μια καλή άμυνα και δύο βολές του Βεζένκοφ.

Ο 29χρονος φόργουορντ ήταν και ο κορυφαίος για τους κυπελλούχους Ελλάδας, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους, σε ένα ματς που οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 51-48 στο α’ ημίχρονο.

Το μικρό προβάδισμα το κράτησαν στο τρίτο δεκάλεπτο (73-70 στο 30’) οι «ερυθρόλευκοι» και τελικά στις λεπτομέρειες προέκυψε η φιλική επικράτηση.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο Super Cup και στον σαββατιάτικο (28/9) ημιτελικό με αντίπαλο το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 48-51, 70-73, 90-95

ΤΡΑΠΑΝΙ (Ρέπεσα): Χόρτον 13, Νότε 16, Ρόμπινσον 25, Ροσάτο 5, Αλιμπέγκοβιτς 10, Γκάλογουεϊ 8, Πετρουτσέλι, Γιεμπόα 13, Τζεντίλε, Παλούτσι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12, Γουίλιαμς-Γκος 2, Ράιτ 5, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης 3, Βιλντόσα 7, Βεζένκοφ 23, Παπανικολάου 3, Ντόρσεϊ 7, Πίτερς 10, Πετρούσεφ 13, Φουρνιέ 10.