Τόσο... όσο έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο γήπεδο όπου τον περασμένο Μάιο κατέκτησε την έβδομη Euroleague του, επικρατώντας στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης της Άλμπα με σκορ 87-77.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και παρότι ανησύχησαν σε κάποιες στιγμές από τους γηπεδούχους, έφτασαν σχετικά εύκολα στο διπλό μέσα στο Βερολίνο.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο... συνήθης ύποπτος Κέντριν Ναν με 16 πόντους. 14 είχε ο Λεσόρ, ενώ καθοριστικοί στο τελευταίο κομμάτι του ματς ήταν οι Σλούκας, Χουάντσο και Γκραντ, με τον πρώτο να τελειώνει την αναμέτρηση με 10 πόντους, τον Ισπανό με 11 και τον Αμερικανό με 10.

Σοβαρό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε ο Παναθηναϊκός, αφού με καλάθια των Λεσόρ, Ναν, Μήτογλου και Μπράουν, έφτασε να προηγείται με 2-9 από τα πρώτα λεπτά, δείχνοντας να έχει τον έλεγχο κόντρα στην γερμανική ομάδα. Οι Πράσινοι είχαν ρυθμό στην επίθεση και σκόραραν σχετικά άνετα και μάλιστα πήγαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά (7-17) με δύο βολές του Λεσόρ. Γκριγκόνις, Γκραντ και Γιούρτσεβεν αύξησαν το προβάδισμα στο +11 (15-26), ωστόσο η αδράνεια στην πράσινη άμυνα έδινε την δυνατότητα αρκετών εύκολων πόντων στην Άλμπα.

Στην δεύτερη περίοδο άρχισε να προσφέρει δημιουργία ο Σλούκας, που με συνεχόμενες ασίστ στον Γιούρτσεβεν, αλλά και δικό του καλάθι, έγραψε το 20-30, ενώ στη συνέχεια ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με τρίποντο έκανε το 25-35. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έριξαν τη διαφορά στους 5 (32-37) αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ, το οποίο... έπιασε τόπο, αφού με την επιστροφή στο παρκέ το Τριφύλλι έτρεξε σερί 0-5 και πήγε και πάλι το σκορ σε διψήφια νούμερα (32-42) και με τον Οσμάν να σκοράρει τους πρώτους του πόντους. Ο Ναν έδωσε και πάλι αέρα 11 πόντων (34-45) στους Πράσινους, όμως ο Γουίλιαμς μείωσε σε 36-45 με το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Λεσόρ συνέχισε να κάνει πάρτι κάτω από την ρακέτα και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, κρατώντας για τον Παναθηναϊκό μια διαφορά 10-11 πόντων (38-49). Εντούτοις, η Άλμπα βρήκε πολλά καλάθια από μακριά, με τον Χέρμανσον και τον Μακντάουελ-Γουάιτ να πληγώνουν την πράσινη άμυνα και το σκορ να γίνεται από το... πουθενά, 47-51. Κάπου εκεί οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση και με πόντους των Μπράουν και Ναν πήραν άνεση εννέα πόντων (47-56), όμως και πάλι οι Γερμανοί με πρωταγωνιστή τον Χέρμανσον μείωσαν σε 52-56 και με τον Σπανιόλο έριξαν το σκορ στο 54-56, βάζοντας... δύσκολα προς το παρόν στο Τριφύλλι. Ένα γκολ-φάουλ του Μπράουν ξεκόλλησε την ομάδα του Αταμάν, ο Χουάντσο στη συνέχεια έκανε το 54-62 με τρίποντο, αλλά ο ΜακΝτάουελ-Γουάιτ μείωσε σε 57-62 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές Ευρώπης και με τους Ναν, Χουάντσο και Γκραντ να σκοράρουν, πήραν διαφορά 14 πόντων (57-71) μέσα σε λίγα λεπτά. Παρόλα αυτά, η Άλμπα ήταν ιδιαίτερα επίμονη και με επιμέρους σκορ 11-2, ζόρισε ξανά τους Πράσινους, μειώνοντας σε 68-73. Χουάντσο και Σλούκας πέτυχαν καθοριστικά τρίποντα σε εκείνο το σημείο δίνοντας ανάσα στο Τριφύλλι (68-79), όμως οι Γουίλιαμς, Κουμάτζι και Ολίντε απάντησαν κάνοντας το σκορ 75-79! Εκεί μίλησε όμως πάλι ο Σλούκας. Με τρίποντο έκανε το 75-82, ενώ ο εξαιρετικός Γκραντ τελείωσε την υπόθεση νίκη με δικό του σουτ τριών πόντων γράφοντας το 75-85. Το τελικό 77-87 σήμανε το νικηφόρο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην φετινή Euroleague, από το γήπεδο όπου τελείωσε πέρυσι στην κορυφή της Ευρώπης!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Σπανιόλο 8 , Γουέτζελ 6 (7 ριμπάουντ) , ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3/4 τρίποντα) , Μάτισεκ 6 (1/4 τρίποντα) , Χέρμανσον 12 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Ολίντι 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Κουμάντζι 8 (13 ριμπάουντ) , Ράπιεκ 2, Μπιν 5 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5 (2 ριμπαόυντ, 5 ασίστ), Σλούκας 10 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Όσμαν 5 (1/3 τρίποντα) , Γκραντ 10 (2/3 τρίποντα, 2 ασίστ) , Ναν 16 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 14 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 5 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ) , Γιούρτσεβεν 8 (3 ριμπάουντ)