Καλό ποδαρικό στη φετινή Εuroleague έκανε την Πέμπτη (3/10) η Μπασκόνια, επικρατώντας στη Βιτόρια της Παρτιζάν Βελιγραδίου με 88-82.

Οι Σέρβοι έκλεισαν το α’ ημίχρονο στο +6 (32-38), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με προβάδισμα ενός πόντου για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (59-60), ωστόσο οι Βάσκοι ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση στην τελευταία περίοδο.

Πέτυχαν 29 πόντους και πήραν τη νίκη, με τους Χάουαρντ (17 πόντοι), Λουγαγού-Καμπαρό (15π.), Σεντεκέρσκις (14π.) και Μονέκε (13π.) να κουβαλούν το σκοράρισμα.

Τζόουνς με 22 πόντους και Ντέιβις με 20 δεν αρκούσαν στην Παρτιζάν, ώστε να ξεκινήσει με ένα σπουδαίο διπλό την παρουσία της στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-38, 59-60, 88-82

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Λάσο): Χάουαρντ 17 (3), Σεντεκέρσκις 14 (2), Λουγαγού-Καμπαρό 15 (1), Γιάραμαζ 2, Φόρεστ 10 (1), Ρογκαβόπουλος, Ντιοπ 2, Μπάλντουιν 7 (1), Χολ 8, Μονέκε 13 (1).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Ντέιβις 20 (3), Λούντμπεργκ 10 (2), Τζόουνς 4, Νιλικίνα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 11 (3), Μπράουν 4, Μπόνγκα 8, Τζόουνς 22.