Euroleague: Η Βιλερμπάν στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της στην 2η αγωνιστική της Euroleague 2024/25, νίκησε την Βίρτους με 87-85, έχοντας τον Νιλ Σακό που απέκτησε από την Σολέ, εφέτος, να κυριαρχεί στις δυο ρακέτες με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά και να…αποφασίζει για την επικράτηση της ομάδας του, σκοράροντας σε μια βολή για το 87-85 στα 12” πριν από την λήξη, αλλά και διασφαλίζοντας το τελικό σκορ με το μεγαλοπρεπές μπλοκ που έκανε στον συμπατριώτη του και αντίπαλο του, Αιζάια Κορντινιέ, ο οποίος ήθελε να οδηγήσει το μάτς στην παράταση.

«Άφαντος» ο Κλάιπερν με 9 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Βίρτους έχασε κατά…κράτος τα ριμπάουντ (44-27), δέχτηκε 57 πόντους στο ημίχρονο και συνολικά “κυνηγούσε” στο σκορ. Μπορεί να ισοφάρισε σε 68-68 και 81-81, αλλά η Βιλερμπάν εκτός του κορυφαίου Σακό, ο Ντε Κολό ήταν σε εξαιρετική βραδιά με πόντους και ασίστ, ενώ ο Μαλεντόν είχε επιθετική ενορχήστρωση στον ρυθμό της γαλλικής ομάδας και συστήθηκε στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, ύστερα από 6 χρόνια απουσίας στην G-League. Η αμυντική διάθεση της Βίρτους ήταν χαμηλή, ο Κορντινιέ δεν μπορούσε να νικήσει σχεδόν μόνος του την Βιλερμπάν, έχοντας βοήθεια από τον Παγιόλα, γιατί εκτός του Κλάιπερν και ο Σενγκέλια δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα, παρά την εμπειρία του.

Δεκάλεπτα: 38-27, 57-49, 73-70, 87-85