Με πολλά ζάρια και κακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός κέρδισε με 74-68 τη Ζαλγκίρις Κάουνας το βράδυ της Παρασκευής (11/10) στο ΣΕΦ για την πρώτη του νίκη στη φετινή Εuroleague.

Προβλημάτισε και πάλι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δείχνει ιδιαίτερα αγχωμένη για την ώρα, ενώ ήταν πολύ άστοχη και στα τρίποντα και στις ελεύθερες βολές στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής. Bεζένκοφ με 17 πόντους και Φουρνιέ με 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ ο Σιρβίντις με 17 ξεχώρισε για τους ηττημένους.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, μπήκε λίγο νευρικά στο παιχνίδι, αλλά πιο νευρικοί ήταν οι παίκτες της Ζαλγκίρις, κάνοντας απανωτά λάθη.

Οι Πειραιώτες το κατάλαβαν, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δέχθηκαν μόλις 6 πόντους στην πρώτη περίοδο, αφού και άστοχοι ήταν οι Λιθουανοί, αλλά και οι επιθέσεις τους ήταν… σκοτωμένες, «πνιγμένοι» από την αμυντική λειτουργία της ελληνικής ομάδας.

Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +15 (21-6), με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μεν άνετο προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό στο παιχνίδι του με το συνεχές ροτέισον του Μπαρτζώκα, ενώ γίνονταν και αρκετά φθηνά λάθη.

Η διαφορά έφτασε στο +18 (25-7, 33-15) στη μέγιστη τιμή της, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν όλους και όλους 2 (!) πόντους μετά το 14’, με το ημίχρονο να κλείνει εντέλει στο +11 (35-24), αφού και η Ζαλγκίρις ήταν πολύ κακή.

1/8 τρίποντα και 12/17 βολές είχαν οι γηπεδούχοι, αλλά και 9 λάθη, ενώ οι παίκτες του Τρινκέρι μέτρησαν… 9/36 σε δίποντα και τρίποντα και μόλις μία ασίστ!

Φουρνιέ και Βεζένκοφ τράβηξαν αρχικά το σκοράρισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (45-31 5:19 πριν τελειώσει η περίοδος), όμως και πάλι ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση και οι Λιθουανοί μείωσαν στους 7 πόντους (48-41), 1:18 πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ο Μουσταφά Φαλ, που μάλλον δεν ήταν στο πρόγραμμα να παίξει, αλλά τα 4 φάουλ των Πετρούσεφ και Ράιτ δεν άφησαν περιθώρια στον Μπαρτζώκα, έβαλε ένα σημαντικό καλάθι για το 50-41, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει +9 (52-43) στο 30’.

O Φρανσίσκο έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους μπαίνοντας στην τελική ευθεία της αναμέτρησης (52-46), ο Βιλντόσα απάντησε για τρεις (55-46) και ο Παπανικολάου ευστοχώντας με τη σειρά του έξω από τα 6,75μ. επανέφερε το διψήφιο προβάδισμα (58-48).

Με 4/16 τρίποντα και 18/30 βολές οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να «καθαρίσουν» τη νίκη, καθώς ο Σιρβίντις με τρία σερί τρίποντα κράτησε ολοζώντανη την ομάδα του Κάουνας (64-59).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, λοιπόν, και ο Φρανσίσκο για τρεις έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής για το 67-65, για να απαντήσει ο Βεζένκοφ για δύο (69-65).

Βεζένκοφ και Παπανικολάου είχαν 2/4 βολές για το 70-65, με τον Ολυμπιακό να φτάνει το αποκαρδιωτικό 24/39 από τη γραμμή των βολών, με τον Γκεντράιτις να αστοχεί σε τρίποντο 22,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και απεφεύχθη το 70-69 (είχαν μεσολαβήσει 1/2 βολές του Φρανσίσκο).

Εντέλει, ο Βεζένκοφ με 2/2 βολές έγραψε το 72-66 και τελικά το 74-68 έφερε την πρώτη νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Tα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Γουίλιαμς-Γκος 9, Ράιτ 2, Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοφ 17, Παπανικολάου 7 (2), Ντόρσεϊ 2, Πίτερς 5, Πετρούσεφ 8, ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Αντρέα Τρινκέρι): Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (2), Λεκαβίτσιους 3 (1), Μπραζντέικις 5, Γκεντράιτις 9 (1), Μπιρούτις 4, Σμαΐλαγκιτς 7 (1), Μίτσελ, Ντάνστον 3, Μπουτκεβίτσιους 1, Σιρβίντις 17 (3), Ουλανόβας 4.