Πολύ εύκολο έργο είχε το βράδυ της Πέμπτης (24/10) η Μπασκόνια, κερδίζοντας εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 80-57 για την 5η αγωνιστικη της Euroleague.

Έτσι, οι Βάσκοι πήγαν στο 3-2 το ρεκόρ τους, με τους Γερμανούς να καταγράφουν την τέταρτη φετινή τους ήττα στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έκλεισαν στο +11 το πρώτο δεκάλεπτο (24-13), ενώ παίζοντας καλή άμυνα πήγαν με +13 στα αποδυτήρια (39-26), για να «καθαρίσουν» το ματς στην τρίτη περίοδο, καθώς η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους (63-40).

Έτσι, διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος και η Μπασκόνια πέρασε ήσυχη βραδιά, με τον Μάρκους Χάουαρντ να είναι εκπληκτικός, σημειώνοντας 26 πόντους με 7 τρίποντα. Από πλευράς Άλμπα το πάλεψε με 16 πόντους ο Χέρμανσον.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-26, 63-40, 80-57