Υπενθυμίζεται ότι καμία από τις προηγούμενες 156 ομάδες που βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 στα playoffs δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να κερδίσουν τη σειρά.

Αυτή ήταν η 10η διαδοχική νίκη των Σέλτικς στα playoffs (ρεκόρ ομάδας) που έχουν ρεκόρ 7-0 στα εκτός έδρας ματς στη φετινή postseason.

Η Βοστώνη προηγήθηκε με 91-70 στις αρχές της τέταρτης περιόδου χάρη σε επιμέρους σκορ 20-5 αλλά το Ντάλας απάντησε με ένα δικό του σερί 22-2 για να μειώσει στον πόντο (93-92) με 3,5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Οι «Κέλτες» όμως, εκμεταλευόμενοι την απουσία του Λούκα Ντόντσιτς, που αποβλήθηκε με 6 φάουλ περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, κατάφεραν με καθαρό μυαλό να βάλουν κρίσιμα σουτ και να φτάσουν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 31 πόντους (11/26 σουτ) ενώ 30 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ είχε ο Τζέιλεν Μπράουν, που θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για το βραβείο του MVP των τελικών.

Από εκεί και πέρα 16 πόντους σημείωσε ο Ντέρεκ Γουάιτ (4/9 τρίποντα) ενώ 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τους γηπεδούχους ο Καϊρί Ίρβινγκ έκανε το καλύτερο του ματς στη σειρά με 35 πόντους ενώ 27 πόντους (11/27 σουτ), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Ντόντσιτς. Νέα εξαιρετική εμφάνιση από τον ρούκι Ντέρεκ Λάιβλι, που είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου 15/6 για Ελλάδα) και πάλι στο American Airlines Center του Ντάλας.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 51-50, 70-85, 99-106

Οι συνθέσεις:

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Τζόουνς 2, Ουάσινγκτον 13 (3), Γκάφορντ 6, Ίρβινγκ 35 (4), Ντόντσιτς 27 (1), Χάρντι, Λάιβλι 11, Κλέμπερ, Έξουμ 2, Χάρνταγουεϊ, Γκριν 3 (1)

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Τζο Μαζούλα): Μπράουν 30 (2), Τέιτουμ 31 (4), Χόρφορντ 8 (2), Γουάιτ 16 (4), Χόλιντεϊ 9 (1), Τίλμαν 3 (1), Χάουζερ 9 (3), Πρίτσαρντ