Χάρη σε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική Ελλάδος νίκησε με ανατροπή (επέστρεψε από το -12) το Πουέρτο Ρίκο στο τελευταίο της φιλικό εντός συνόρων πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Κορφυαίοι για την Ελλάδα οι Ντίνος Μήτογλου (18π. 8 ριμπάουντ) και Γιώργος Παπαγιάννης (13π. 7 ριμπάουντ), καθοριστικός στο φινάλε ο Κώστας Παπανικολαόυ με κρίσιμες αποφάσεις και το καλάθι που έβαλε μπροστά την Εθνική.

Θυμίζουμε πως η «γαλανόλευκη» αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, τον Νικ Καλάθη και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ενώ δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας τραυματισμού ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση με την ελληνική ομάδα να δείχνει να αναζητά ρυθμό. Το Πουέρτο Ρίκο προηγήθηκε (4-9 στο 4’, 10-18 στο 8’10’’). Το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου έφερε την Ελλάδα πιο κοντά στο σκορ (15-20, 10’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η απόσταση μεγάλωσε (20-32, 15’25’’) με τους Πουερτορικάνους να εκμεταλλεύονται τις καλές συνεργασίες τους. Η εικόνα άλλαξε για μία ακόμη φορά με τους Έλληνες παίκτες να πιέζουν περισσότερο και την μπάλα να περνά στους Παπαγιάννη – Μήτογλου, οι οποίοι οδήγησαν στο 28-34 (16’), πριν ο Γουόκαπ γράψει το 32-36 του ημιχρόνου.

Ο Παπανικολάου βοήθησε την Ελλάδα να μείνει κοντά στο σκορ (38-44, 24’20”) και η ασίστ του στον Παπαγιάννη οδήγησε στο 40-44 (25’10”). Χαραλαμπόπουλος και Καλαϊτζάκης από τα 6μ75 διατήρησαν τη διαφορά στο ίδιο επίπεδο (46-50, 27’50”) με τον πρώτο να γράφει και το 48-53 (28’10”). Το Πουέρτο Ρίκο και πάλι όμως αντέδρασε άμεσα για να φτάσει και πάλι στο +10 (48-58, 29’15”).

Μήτογλου και Καλαϊτζάκης έκαναν γρήγορα το 54-58 (31’30”) με την ελληνική ομάδα να βγάζει αιφνιδιασμούς από καλές άμυνες. Ο πρώτος επέστρεψε για το 56-58 (32’45’) και ο δεύτερος για το 58-61 (34’10”). Ο Λούντζης ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 59-61 (35’30”) με τους φιλοξενούμενους να δίνουν και πάλι την απάντησή τους (59-65, 36’30”) και τον Έλληνα γκαρντ να επιστρέφει για το 62-65 από τη γωνία. Το κλέψιμο του Χαραλαμπόπουλου οδήγησε στον αιφνιδιασμό και στο 64-65 από τον Μήτογλου με τον Παπανικολάου να δίνει το πρώτο προβάδισμα στην Ελλάδα (66-65, 39’45”), το φάουλ έγινε στον Παπαγιάννη που πήγε στη γραμμή για το 67-65 με 1” στο ρολόι που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-36, 48-58, 67-65