Ολυμπιακοί Αγώνες: Κρίμα για την προσπάθεια των παιδιών και τον μαγικό Γιάννη Αντετοκούνμπο, που σταμάτησε στους 34 πόντους!

Η Εθνική Ελλάδας όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τους σούπερ σταρ του Καναδά, αλλά λίγο έλειψε να φτάσει σε μία τεράστια ανατροπή από το -16 στην 3η περίοδο και το -10 τρία λεπτά πριν το φινάλε, μειώνοντας στους 2 (80-78). Τελικά, ορισμένες κακές επιλογές στο τέλος και η κλάση των Μάρεϊ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Καναδά, που πήρε τη νίκη με 86-79 στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ ανδρών.

Η Γαλανόλευκη έχει πλέον μπροστά της ακόμα μία δύσκολη αποστολή, καθώς αντιμετωπίζει στη 2η αγωνιστική των ομίλων την Ισπανία (30/7, 12:00), η οποία "καίγεται" επίσης για νίκη μετά την ήττα της από την Αυστραλία στην πρεμιέρα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκπληκτικός με 34 πόντους (11/17 σουτ, 12/15 βολές) και κράτησε όρθια την Εθνική σε σημεία που οι συμπαίκτες του αδράνησαν. Έφαγε πάρα πολύ ξύλο αλλά τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος με ηγετική εμφάνιση παρά την κόπωση και τις ενοχλήσεις στο γόνατο. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος ήρθε από τον πάγκο και έδωσε σημαντικές λύσεις με 9 πόντους. Στον αντίποδα, δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά οι Νικ Καλάθης (3 πόντοι, 1/4 σουτ, 0/4 βολές) και Τόμας Γουόκαπ (5 πόντοι, 1/7 σουτ).

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ πέτυχε 21 πόντους και "σκότωσε" την Εθνική μας με κρίσιμα καλάθια στο τέλος, ο Αρ Τζέι Μπάρετ σημείωσε 23 πόντους, ο Ντίλον Μπρουκς 14 πόντους, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ σκόραρε 8 πόντους αλλά είχε 2/2 βολές σε κρίσιμο σημείο στο φινάλε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ασφυκτική άμυνα του Καναδά συνολικά, αλλά ειδικά του Ντορτ πάνω στον Καλάθη, αποσυντόνισαν την Εθνική μας στο ξεκίνημα, με τους Καναδούς να παίρνουν από νωρίς το πάνω χέρι. Η ομάδα του Ζόρντι Φερνάντες ξεκίνησε με 6-0 και μπορεί οι Παπανικολάου και Αντετοκούνμπο να "ξεκόλλησαν" την Εθνική μας (5-8), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Καλάθης και Γουόκαπ ήταν εκτός αγώνα στην επίθεση, την ώρα που ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε ζεσταθεί για τα καλά. Με τρίποντο του σπουδαίου NBAer οι Καναδοί ξέφυγαν με +12 (7-19) στο 5' και με ακόμα ένα τρίποντο του Μπάρετ πήραν αβαντάζ 13 πόντων (9-22). Η είσοδος Μήτογλου, Τολιόπουλου και Λαρεντζάκη στο παρκέ έδωσε μεγαλύτερη ενέργεια και σκληράρα στην Εθνική μας. Η αρχή έγινε με τρίποντ του Μήτογλου (12-22), οι Αντετοκούνμπο, Παπανικολάου και Τολιόπουλος έδωσαν σκορ και ταυτόχρονα μπλόκαραν τα επιθετικά ατού του Καναδά, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να τρέξει εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 13-2 μειώνοντας σε 22-24. Δύο εύστοχες βολές του Μάρεϊ διαμόρφωσαν το 22-26, που ήταν το τελικό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ολίνικ (δίποντο) και Λαρεντζάκης (τρίποντο) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια στη δεύτερη περίοδο (25-28). Ο Μάρεϊ πήρε μπρος για τους Καναδούς, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Μπάρετ, ενώ η Ελλάδα άρχισε πάλι να μην έχει καλές επιλογές στην επίθεση και να πληγώνεται από αβίαστα λάθη. Ο Καναδάς ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά (29-39) στο 16', για να απαντήσει η Ελλάδα με σερί 5-0 (34-39) δια χειρός Παπαγιάννη και Παπανικολάου. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το... πήρε πάνω στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πετυχαίνοντας 4 πόντους, αλλά έμοιαζε να παλεύει μόνος, αφού οι υπόλοιποι παίκτες της Εθνικής δεν έκαναν καλό τελείωμα στο πρώτο μέρος. Χαρακτηριστική φάση αποτελεί μία εξαιρετική δημιουργία του "Greek Freak", που έδωσε "έτοιμο" καλάθι στον Παπαγιάννη αλλά αυτός έχασε το κάρφωμα ολομόναχος. Ο Καναδάς πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-48 υπέρ του και την Ελλάδα να έχει αδικήσει ξεκάθαρα τον εαυτό της με ανόητα λάθη σε κρίσιμα σημεία.

Οι Καναδοί μπήκαν πολύ ζεστά στο δεύτερο ημίχρονο σε αντίθεση με τους Έλληνες, τρέχοντας επί μέρους σκορ 8-2 για να ξεφύγουν με 16 (40-56). Με μπροστάρη τον Αντετοκούνμπο η Εθνική μας έδειξε σφυγμό με επί μέρους σκορ 13-4 (53-60) και τον σταρ τον Μιλγουόκι Μπακς να σκοράρει  7 πόντους, ενώ ο Καλάθης "ξεκόλλησε" πετυχαίνοντας το πρώτο του τρίποντο. Κάπως έτσι κύλησε το υπόλοιπο της τρίτης περιόδου, με την Ελλάδα να μειώνει μέχρι τους 6 (60-66), αλλά να μην βρίσκει καλές επιλογές στην επίθεση ώστε να πλησιάσει περισσότερο. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην 4η περίοδο με σκορ 60-68 χάρη σε καλάθι του Μάρεϊ.

Με το "καλησπέρα" στην τελευταία περίοδο ο Μπάρετ επανέφερε το +10 του Καναδά (60-70) με ζευγάρι βολών, όμως ο Τολιόπουλος απάντησε άμεσα με τρίποντο (63-70). Παρά το 63-72 από τον Πάουελ, ο Γουόκαπ πέτυχε νέο τρίποντο για το 66-72. Μάλιστα αυτή τη φορά η Εθνική κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του -6 πλησιάζοντας σε 68-72 χάρη σε 2/2 βολές του Αντετοκούνμπο. Ο Γιάννης έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο αστοχώντας σε ένα εύκολο λέι απ ελέω κούρασης και στη συνέχεια ο Καναδάς πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Αρχικά ο Ντορτ με τρίποντο έκανε το 68-75, η Ελλάδα δεν βρήκε το μεγάλο σουτ που έψαχνε και ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με τρίποντο-μαχαιριά διαμόρφωσε το 68-78 στο 36'. Ο άσος των Θάντερ στο 37' με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 68-80, με τον Γιάννη να μην σταματάει και με προσωπικό σερί 4-0 να μειώνει σε 72-80 στο 38', φτάνοντας τους 31 πόντους στο ματς. Ο Γυόκαπ στο 39' με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 74-80, με τον Τολιόπουλο 1:15 πριν το τέλος να βάζει φωτιά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 76-80 και την Εθνική να μην τα παρατάει. Ο Ουόκαπ έκλεψε και ο Γιάννης (33 π.) με κάρφωμα στα 1:04 έφερε την Ελλάδα σε απόσταση βολής (78-80), με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (21 π.) στα 42" με δύσκολη προσπάθεια να γράφει το 78-82. Ο Γιάννης στα 32" με 1/2 βολές έκανε το 79-82, με τον Μάρεϊ στα 15" με 2/2 βολές να διαμορφώνει το 79-84. Ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο και ο Αρ Τζέι Μπάρετ στον αιφνιδιασμό έγραψε το τελικό 79-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86