Η γαλανόλευκη ελπίζει να περάσει στην επόμενη φάση ως καλύτερη 3η, αλλά πλέον με ελάχιστες πιθανότητες και χρειάζεται μόνο νίκη με την Αυστραλία. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Καναδά, ήρθε και η δεύτερη από την Ισπανία χάρη σε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε το ματς με τους Καλάθη, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννης, ενώ ο Σέρχιο Σκαριόλο είχε στη βασική πεντάδα τους Λορέντζο Μπράουν, Λόπεθ-Αροστέγκι, Αλντάμα, Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Αμπρίνες.

Η γαλανόλευκη ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο του Νικ Καλάθη. Οι Έλληνες παίκτες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο παρκέ και ήταν συνεχώς μπροστά φτάνοντας μέχρι και στο +8 (20-12) στο 7', αλλά ο Σέρχιο Γιουλ εισήλθε μανιασμένος και με δύο απίστευτα τρίποντα και ένα λέι απ κατάφερε να μειώσει και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την επίσημη αγαπημένη να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με το σκορ στο 22-21!

Με 65% στα τρίποντα η Ισπανία

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η Ισπανία πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τρίποντο του δαιμονισμένου Γιουλ, αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση απάντησε ο Τολιόπουλος έξω από τα 6.75μ. (25-24). Η Ελλάδα ήταν αγνώριστη και οι φούριας ρόχας το εκμεταλλεύτηκαν σκοράροντας κατά ριπάς έξω από τα 6,75μ., έχοντας στο ημίχρονο 65% με 11/17 τρίποντα και έτρεξαν σερί από το +8 ένα 37-15 και πήγαν στην ανάπαυλα με +14 (49-35) με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο να είναι 28-13!

Μείωσε σε μονοψήφια διαφορά

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της +16 (51-35) και λίγο αργότερα στο 55-39, αλλά με δύο σερί γαλανόλευκα τρίποντα (Ουόκαπ και Παπανικολάου) και ένα τρομερό κάρφωμα του Γιάννη η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο (55-47) και η Ελλάδα ξανά πήρε αυτοπεποίθηση και ψυχολογία για την μεγάλη ανατροπή στα μισά της τρίτης περιόδου.

Όμως, η αστοχία, ο εκνευρισμός και ο Αλντάμα έφεραν το ματς στο +13 (62-49) με την Ελλάδα να μην τα παρατάει και 75 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να μειώνει ξανά σε μονοψήφιο (62-53) και με ένα τρίποντο του Τολιόπουλου η προτελευταία περίοδος ολοκληρώθηκε στο 62-56.

Με πιστολέρο τον Τολιόπουλο

Στην τελευταία περίοδο, η Ελλάδα μπήκε με φόρα και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε με καλάθι και φάουλ το 62-59 και όλα ξεκίνησαν από την αρχή με τον Greek Freak Να γράφει και το 62-61, όμως, ο Ρούντι έδωσε ανάσα στην Ισπανία με τρίποντο (65-61) στο 32΄, αλλά ο Τολιόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να έρθει ο Χουάντσο να κάνει το 68-64.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι (4/4 τρίποντα) και από τα 6,75μ. μείωσε στη μικρότερη τιμή (68-67) και το ματς ξανά έγινε ντέρμπι... Ακόμα ένα απίθανο καλάθι από τον Ρούντι στη λήξη του χρόνου έγινε το 71-67.

Ήττα στις λεπτομέρειες στο φινάλε

Με ακόμα ένα κάρφωμα του Greek Freak στη μούρη του Αλντάμα το ματς ήρθε στα ίσα (71-71) με πέντε λεπτά για το τέλος. Ένα βραχυκύκλωμα στην επίθεση και ένα 8-0 των Ισπανών έφερε το 79-71 με δύο λεπτά για το φινάλε.

Με ένα τρίποντο του Παπανικολάου έγινε το 79-74 και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κράτησε ζωντανή την Ελλάδα πετυχαίνοντας το 80-77 στα 59 δευτερόλεπτα για το τέλος, αλλά αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 24 δευτερόλεπτα και τελικό σκορ ήταν το 84-77!

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, ο Καναδάς θα τεθεί αντιμέτωπος με την Αυστραλία στις 14.30 (ΕΡΤ3).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56,  84-77

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ, 4 λάθη), Πραντίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3/6 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι, Αλδάμα 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μπίλι Ερνανγκόμεθ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιουλ 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Καλάθης 8 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 27 (12/16 δίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 4 (2/7 σουτ)