ΑΕΚ: Ένα βήμα μακριά από την ευρωκούπα είναι η Ένωση μιας και κέρδισε με 30-26 την σουηδική Ίσταντς στον πρώτο τελικό του EHF European Cup στο κλειστό της Χαλκίδας παίρνοντας ένα σημαντικό πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό της Κυριακής (30/5) στο ίδιο γήπεδο. Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια είχαν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τα 6 γκολ, ενώ στα... δύσκολα ανέλαβε δράση ο Μπάουερ που έσωσε την ομάδα του.

Η Ένωση είχε από την αρχή το προβάδισμα και στα πρώτα πέντε λεπτά βρέθηκε στο +4 (9-5), για να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 16-12. Στο δεύτερο μέρος οι Σουηδοί ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν αρκετά την άμυνα των "κιτρινόμαυρων" μειώνοντας μέχρι και στο -2 (26-24). Κάπου εκεί όμως ο Λεμός πήρε πάνω του τον αγώνα και η Ένωση έφτασε στο τελικό 30-26 και την μεγάλη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 9-5, 12-8, 14-10, 16-12 (ημιχρ.), 21-15, 22-18, 25-21, 29-24, 29-25, 30-26

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Mπάουερ, Αραμπατζής, Χίκερουντ, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πέντερσεν, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης

ΙΣΤΑΝΤΣ (Καρλέν): Κραφτ, Χάλμπακ, Σβένσον Κ., Χούγκοσον, Νίγκρεν, Ερνστ, Άντερσον Χ., Μπρόμαν, Μπάλσταντ, Πέτερσον, Νταχλίν, Λάρσεν, Γιένσεν, Άντερσον Τ., Παλμάρ, Σβένσον Τ.