Facebook Pixel Sportdog.gr | Είναι πολλά τα λεφτά Νόλε: Πόσα "τσέπωσε" ο Τσιτσιπάς στο ATP Finals
| 2023-11-20 16:40:00

Είναι πολλά τα λεφτά Νόλε: Πόσα "τσέπωσε" ο Τσιτσιπάς στο ATP Finals

To ATP Finals 2023 στο Τορίνο ήταν το πλουσιότερο τουρνουά τένις που έγινε ποτέ, χάρη σε ένα συνολικό έπαθλο 13,74 εκατομμυρίων ευρώ.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ο μεγάλος νικητής του τουρνουά και έβαλε στον τραπεζικό του λογαριασμό 4.040.000 ευρώ, ενώ ο φιναλίστ Γιάνικ Σίνερ θα εισπράξει 2.380.000 ευρώ. O «Νόλε» ολοκλήρωσε μια εκπληκτική χρονιά κατακτώντας τον 7ο τίτλο στα ATP Finals.

Ακόμα και ο Στέφανος Τσιτσιπάς έλαβε 225.000 ευρώ, καθώς ηττήθηκε στη πρεμιέρα του με 2-0 σετ από τον Σίνερ και εγκατέλειψε την προσπάθειά του στον δεύτερο αγώνα των ΑΤΡ Finals κόντρα στον Δανό, Χόλγκερ Ρούνε.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας παρέμεινε στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, όπου θα είναι και η θέση του για το 2023.