Facebook Pixel Ο ΠΑΟ το πήγε μέχρι τέλους με τη Μόντσα αλλά υπέκυψε στις λεπτομέρειες! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-12-13 20:59:00

Ήττα για τους πράσινους.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τη Μόντσα στα σκοινιά (2-1 σετ), όμως η ιταλική ομάδα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, αντέδρασε και πήρε το ματς με 3-2 που φέρνει τους πράσινους να ψάχνουν θαύμα στη ρεβάνς.
Ο Παναθηναϊκός, αν και έπαιξε κατά διαστήματα καλό βόλεϊ κόντρα στην ισχυρή Μόντσα, γνώρισε την ήττα από τους Ιταλούς με 3-2 σετ (25-21, 18-25, 25-22, 18-25, 9-15) και πλέον έχει ένα πάρα πολύ δύσκολο έργο στη ρεβάνς για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά κόντρα στους Ιταλούς, βάζοντάς της δύσκολα στην υποδοχή. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στο +4 (12-8). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και στη συνέχεια διευρύνθηκε (18-12). Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και με σκορ 25-21 πήραν προβάδισμα στον αγώνα.

Οι Ιταλοί εμφανίστηκαν πολύ βελτιωμένοι στο δεύτερο σετ. Βελτίωσαν τον μπλοκ και την υποδοχή τους, προκαλώντας προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Από νωρίς η Μόντσα πήρε προβάδισμα (10-15), στο οποίο δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση το «τριφύλλι». Η ισοφάριση στα σετ ήρθε με διαφορά επτά πόντων για τους Ιταλούς με 18-25.

To τρίτο ήταν και το πιο ανταγωνιστικό σετ! Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο εναλλάσσοντας το προβάδισμα συνέχεια. Λίγο μετά τα μέσα του σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο πόντους (17-15), διαφορά που διατήρησε έως την τελική ευθεία (22-20). Σε εκείνο το σημείο η Μόντσα ισοφάρισε σε 22-22, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έκανε 3-0 σερί για να κατακτήσει το σετ με 25-22.

Τα σετ: 25-21, 18-25, 25-22, 18-25, 9-15

ΠΗΓΗ: SDNA.GR