Facebook Pixel ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: "Άλωσαν" το Παλατάκι οι Πράσινες
| 2024-02-14 19:53:00

"Άλωσαν" το Παλατάκι και έκλεισαν θέση στο Final-4 του Κυπέλλου τα κορίτσια του ΠΑΟ!

Ο Παναθηναϊκός είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και αντέχοντας στην πίεση του ΠΑΟΚ, νίκησε με 1-3 στο Παλατάκι και πήρε το εισιτήριο για το Final 4 του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

Με κορυφαία την Άτκινσον που έκανε σπουδαίο ματς, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του μαχητικού ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 1-3 και εξασφάλισε μέσα από ένα σπουδαίο διπλό το εισιτήριο για το Final 4 του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών.

O Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και πήρε από νωρίς μεγάλες διαφορές με 2-7 μετά από πόντο της Σαμαντάν και 7-19 μετά από δυνατό χτύπημα της Άτκινσον, βάζοντας από νωρίς πλώρη για το 0-1.

Αυτό ήρθε με μεγάλη άνεση (13-25), με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να ανοίγει το σκορ στα σετ, κάνοντας το 0-1 μετά από μπλοκ της Καρκάσες.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε μπροστά με 4-1 από επίθεση του Ουίλιαμς αλλά οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση και πήραν το προβάδισμα με 10-14 με την Καρκάσες.

Συνεχίζοντας έτσι η τιμή της διαφοράς μεγάλωνε όλο και περισσότερο (13-20 με άσσο της Παπαφωτίου), με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν άνετα στο 0-2 με 19-25 και να αποκτούν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στο Παλατάκι.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και με καλύτερη υποδοχή προηγήθηκε με 13-10 και στη συνέχεια με 17-13 από πόντο της Κυπαρίσση. Συνεχίζοντας έτσι ο Δικέφαλος κράτησε την υπέρ του διαφορά (22-16) και έφτασε στην μείωση του σκορ με 1-2 με 25-20 από πόντο της Φανγκ.

Στο τέταρτο σετ και παρά την καλή αρχή του ΠΑΟΚ που προσπέρασε με 9-5, οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση και με δικά τους σερί και Άτκινσον-Γκρότους να κάνουν μεγάλη δουλειά, έκαναν την ανατροπή και ήταν αυτές που προηγήθηκαν με 15-19 σε ένα κρίσιμο σημείο.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιστρέψει το κλίμα μειώνοντας σε 18-21 με την Φανγκ και ισοφαρίζοντας σε 24-24 με πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου αλλά οι πρωταθλήτριες ήταν πιο ώριμες στα κρίσιμα και πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση με 24-26 και 1-3.

Τα σετ: 13-25, 19-25, 25-20, 24-26

Πηγή: sdna.gr