ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Ένα εξαιρετικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, πραγματοποιήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια, με την Ένωση να βγαίνει στο τέλος νικήτρια και να παραμένει ζωντανή στη διεκδίκηση του τίτλου.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά τη Δευτέρα (10/6) στην Ηλιούπολη, όπου θα παλέψουν για το προβάδισμα στη σειρά των τελικών.

Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά και με τον Τικ να σκοράρει τρία γκολ στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκε με 3-1 και 4-2. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα (4-4) και οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ. Στο 16', ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά (6-7), αλλά η ΑΕΚ απάντησε και προηγήθηκε 11-10 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και στο 41' προηγήθηκε με 17-15. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε με ένα σερί τριών γκολ και πήρε ξανά το προβάδισμα (18-17). Ο Λιάπης σκόραρε δύο γκολ στη σειρά και έδωσε στην Ένωση προβάδισμα δύο τερμάτων (20-18).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν σκληρά, με το σκορ να παραμένει κοντά. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα και στο 24-22, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Τζήρας έχασε πέναλτι για τον Ολυμπιακό στο τέλος, με την Ένωση να πανηγυρίζει τη νίκη με 25-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 6-6, 7-7, 8-9, 11-10 (ημχ.), 13-12, 15-16, 19-18, 20-19, 22-21, 25-23.

ΠΗΓΗ: sdna.gr