Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας τενίστας είχε την ευκαιρία, αν κέρδισε το Hamburg Open να φτάσει για πρώτη φορά στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, όμως γνώρισε την ήττα με 6-3,1-6,3-6 από τον Φίλιπ Κραΐνοβιτς και αποκλείστηκε στα προημιτελικά, έχοντας πλέον στο μυαλό του πια τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν εντυπωσιακός στον αγώνα με τον Σέρβο και μάλιστα στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 5-0. Κάπου εκεί ο Κραΐνοβιτς θα σβήσει ένα σετ πόιντ και με νέο μπρέικ θα κάνει το 5-3, όμως το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης θα φτάσει στο 6-3 σε 36 λεπτά.

Η απάντηση του Σέρβου θα έρθει στο επόμενο σετ, όταν θα προηγηθεί με 3-1 και έχοντας σαν ατού του τα ντοπ σοτ, αλλά και το μπάκχαντ του θα κάνει ακόμα ένα μπρέικ και θα φτάσει στο 6-1 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εκτός ρυθμού και θα δει τον Κραΐνοβιτς με νέο μπρέικ να ξεφεύγει με 3-1, αφού μετά διατήρησε το σερβίς του, και παρά το γεγονός ότι έφτασε στο 4-3, έχασε τελικά το σετ και τον αγώνα με 6-3.