Μαρία Σάκκαρη: Δεν τα κατάφερε η Ελληνίδα τενίστρια στον τελικό της Γουαδαλαχάρα, αφού ηττήθηκε από την Τζέσικα Πεγκούλα με 6-2 και 6-3 σε μόλις 70 λεπτά αγώνα, με την Αμερικανίδα, Νο.5 στον κόσμο να κατακτά τον δεύτερο τίτλο στην καριέρα της.

Η Μαρία Σάκκαρη, λίγες ώρες μετά το ένα σετ που έπαιξε κόντρα στην Μαρί Μπούζκοβα, δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα την αντίπαλό της, η οποία ήταν και σχεδόν αλάνθαστη, αφού είχε μόλις 11 αβίαστα έναντι 25 της Ελληνίδας, που φάνηκε "μπλοκαρισμένη".

Και με την πορεία της στο Μεξικό η Πεγκούλα θα ανεβεί στο Νο.3 του κόσμου, που είναι career high. Η Μαρία, από την πλευρά της, θα επιστρέψει στο Νο.4, αλλά έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο Top 3.

Το χειρότερο είναι ότι μένει σε αυτόν τον τίτλο του 2019 στο Ραμπάτ, έχοντας χάσει έξι τελικούς, τέσσερις από τους οποίους τη φετινή σεζόν (Αγία Πετρούπολη, Indian Wells, Πάρμα, Γουαδαλαχάρα).