Facebook Pixel Μεγάλη νίκη με Μίλωνα και μία ανάσα από τους τελικούς ο Ολυμπιακός (Vid)
Άλλα Σπορ
| 2024-03-18 19:10:00

Μεγάλη νίκη με Μίλωνα και μία... ανάσα από τους τελικούς ο Ολυμπιακός! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-1 και πήραν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των ημιτελικών για τη Volley League Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στον Μίλωνα να πάρει κεφάλι... στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ της Volley League, αφού κέρδισε με 3-1 σετ στου Ρέντη και έκανε το 2-1, βάζοντας «πλώρη» για τους τελικούς.

Με 12 άσους και αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι Πειραιώτες, επικράτησαν των Νεοσμυρνιωτών και χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να πάρουν το «εισιτήριο» για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το «δεξί» στην αναμέτρηση, έχοντας ένα προβάδισμα πέντε πόντων με το «καλημέρα» (7-2). Κατά τη διάρκεια, ο Μίλωνας κατάφερε να μειώσει στον έναν (12-11) με ένα σερί 4-0. Μετά το τάιμ άουτ, οι Πειραιώτες δεν άφησαν τους Νεοσμυρνιώτες να ισοφαρίσουν, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +3 (16-11) και αργότερα στο +5 (20-15). Προς το τέλος, ο Ολυμπιακός άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα... (23-16), με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 με 25-18.

Ίδια εικόνα με αυτή του πρώτου σετ είχε και το δεύτερο με τον Ολυμπιακό να ξεκινά μπροστά στο σκορ (3-1) και τον Μίλωνα να συνεχίζει τα λάθη (8-4). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους Πειραιώτες να κρατούν ένα σταθερό προβάδισμα πιέζοντας καθ' όλη τη διάρκεια τους παίκτες του Σάκη Ψάρρα τόσο στην άμυνα όσο και στην υποδοχή (17-12, 21-16). Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 κερδίζοντας σχετικά εύκολα το σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (3-3, 7-7). Ο Μίλωνας βρήκε τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα (7-9), όμως πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι και προσπέρασε (11-10). Με λάθος επίθεση του Ιντάλγκο, άσο του Πολουγιάν και επίθεσεις από Νανόπουλο, Γιορντάνοφ οι φιλοξενούνοι πήγαν στο +3 (15-18) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» κράτησαν την υπέρ τους διαφορά έφτασαν στο σετ μπολ (20-24) και μείωσαν σε 2-1 τα σετ (20-25).

Δυνατά μπήκε στο τρίτο σετ ο Μίλωνας παίρνοντας πρώτος το προβάδισμα (1-3). Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει (4-4) και παρέμεινε κοντά στο σκορ (6-6). Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες με πόντους από Μπονάτο και Τζούριτς πήγαν στο +3 (12-9), ενώ ο Τράβιτσα με άσο έφτασε τη διαφορά στο +4 (14-10). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τον Μίλωνα, φτάνοντας στο +6 (19-13). Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να κρατά τη διαφορά (22-16) και να φτάνει στη νίκη, παίρνοντας το σετ με 25-17.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17)

ΠΗΓΗ: sdna.gr