Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς στα Γιάννινα ο ΠΑΣ προηγήθηκε με τον Βίλα στο 59` και στη συνέχεια ο Εργοτέλης έμεινε αρχικά με 10 στο 77` λόγω της αποβολής του Ολίσε και στο 82` αποβλήθηκε και ο Σαρρής επίσης με δεύτερη κίτρινη! Όμως οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω και στις καθυστερήσεις από μια στημένη φάση ισοφάρισαν με τον Γιαλούση και ένα λεπτό μετά ο Λεάλ έχασε ευκαιρία για το 1-2! Πάντως αμφότερες οι ομάδες παραμένουν σε δύσκολη βαθμολογική θέση...

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε πιο δυνατά και για μισή ώρα κυριάρχησε στο τερέν δίχως όμως να δημιουργήσει σημαντική φάση μπροστά στην εστία του Καβουσάκη. Μια προβολή του Μιχαήλ στο 3΄ και ένα σουτ του Κώτσιου στο 32΄ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Αναστασιάδη.

Ο Εργοτέλης προοδευτικά ισορρόπησε το ματς και στο τελευταίο 15λεπτο με αιχμή του δόρατος τον Κουτσιανικούλη καρδιοχτύπησε τον Κηπουρό. Στο 43΄ ο μικρόσωμος μεσοεπιθετικός εξαπέλυσε βολίδα που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Βίλα, αποβολές και σοκ
Στην επανάληψη ο ΠΑΣ μπήκε ξανά φουριόζος στο ματς και στο 48΄ ο Πάντος απείλησε τον Καβουσάκη. Καρφωτή η κεφαλιά του αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του γκολκίπερ.

Στο 59΄ από μπαλιά του Μπεσέρα, ο Βίλα στόπαρε και με γυριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καβουσάκη, καθώς είχε μπροστά του πολλά σώματα.

Από το 77΄ ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ολίσε με δεύτερη -τραβηγμένη είναι αλήθεια- κίτρινη κάρτα. Στο 82΄ δέχθηκε νέο πλήγμα όταν την κόκκινη του Σπάθα αντίκρισε και ο Σαρρής. Όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 90΄ ο Γιαλούσης με σουτ από κοντά ισοφάρισε!

90+3` Λήξη του ματς

90+2` Ο Λεάλ έφυγε στην κόντρα από αριστερά και σούταρε, ο Κηπουρός απέκρουσε!

90+1` Εκτέλεση φάουλ του Λεάλ από αριστερά, ο Κηπουρός έδιωξε με τα πόδια αρχικά, η μπάλα έφτασε στον Γιαλούση που με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-!!

83' Αλλαγή για τον ΠΑΣ, ο Σκούφαλης αντί του Πάντου

82' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σαρρή για φάουλ στον Βίλα και αποβολή

77' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ολίσε για μαρκάρισμα στον Πάντο και αποβολή

75' Κίτρινη κάρτα στον Λεάλ για διαμαρτυρία

68`Ο Κυριακίδης στη θέση του Τζανακάκη

65' Σέντρα του Βίλα από αριστερά, ο επερχόμενος Πάντος από το ύψος του πέναλτι επιχείρησε το σουτ αλλά ο Καβουσάκης με δυσκολία μπλόκαρε

64` Ο Λεάλ αντί του Μπέτο

59` Ωραία κίνηση και γυριστό σουτ του Βίλα από το ημικύκλιο, η μπάλα στην δεξιά γωνία του Καβουσάκη και 1-0

56' Κίτρινη κάρτα στον Σαρρή

54' Κίτρινη κάρτα στον Κώτσιο για μαρκάρισμα στον Μπούντιμιρ

51' Σουτ του Τζανακάκη από πλάγια θέση αριστερά και μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κηπουρού

48' Σέντρα του Μιχαήλ από αριστερά, κεφαλιά του Πάντου από από το ύψος του πέναλτι, ο Καβουσάκης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45` Λήξη του πρώτου μέρους

43' Εκπληκτικό σουτ του Κουτσιανικούλη πίσω από το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κηπουρού

39' Σέντρα του Σασιασβίλι από αριστερά, κεφαλιά του Μπούντιμιρ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κηπουρού

35' Σουτ του Τζανακάκη πίσω από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Κηπουρού

32' Σέντρα του Γεωργίου από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Κώτσιου από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

25' Κίτρινη κάρτα στον Ντάσιο

14' Κίτρινη κάρτα στον Ολίσε

13' Γύρισμα του Κουτσιανικούλη από δεξιά, ο Κηπουρός προ του Μπούντιμιρ μπλόκαρε

3' Εκτέλεση φάουλ του Μπεσέρα από δεξιά, προβολή του Μιχαήλ στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα άουτ