Το σκορ άνοιξε στο 43ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και "καραμπόλα" στα καρέ του Γκρουν, από την οποία επωφελήθηκε ο Μίλερ. Στο 59ο λεπτό ο Μάντζουκιτς προ κενής εστίας διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρόμπεν με σουτ στο 79ο λεπτό (η μπάλα κόντραρε και σε αμυντικό).

Η έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής ήταν αναμφίβολα η νίκη της Νυρεμβέργης μέσα στην έδρα του Αμβούργου με 1-0. το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπάλιτς στο 68ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η Γκλάντμπαχ προερχόμενη από την ήττα στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ από τη Ντιναμό Κιέβου ήθελε τη νίκη στην πρεμιέρα του Γερμανικού πρωταθλήματος και μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στην Χόφεναχαϊμ, αλλά επικράτησε τελικά με 2-1.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Άουγκσμπουργκ, ενώ η Μάιντς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ.