Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, καθώς οι ομάδες είχαν από ένα καλό 45λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι στο πρώτο και τους γηπεδούχους στο δεύτερο. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, όμως λίγες φάσεις, με την Μάιντς να κερδίζει πέναλτι στο 28' σε ανατροπή του Μίλερ από τον Πίνολα. Ο Σάλαϊ, όμως, έστειλε την μπάλα άουτ από την άσπρη βούλα, με το 0-0 να παραμένει. Η επανάληψη βρήκε τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να φτάνουν στο γκολ στο 54', όταν ο Νίλσον σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κιοτάκε.

Οι παίκτες του Βίζινγκερ είχαν το μομέντουμ, έψαξαν και το δεύτερο, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Φόιλνερ και στην επόμενη φάση είδαν τον Μίλερ να κάνει το 1-1! Ο Κίρκοφ έβγαλε εκπληκτική ασίστ στον Γερμανό, ο οποίος με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Σέφερ. Η χαρά των φιλοξενούμενων, όμως, δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 69' ο Νίλσον μετά από κόρνερ πέτυχε το δεύτερό του γκολ για το 2-1! Ο ρυθμός ήταν καλός μέχρι το τέλος, όμως παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων, γκολ δεν μπήκε, με τη Νυρεμβέργη να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη.