Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις, οι παίκτες του Γκίσντολ πανηγύρισαν τους 3 βαθμούς, με τον Βολαντ να κάνει ακόμη ένα εκπληκτικό παιχνίδι, σκοράροντας το 2ο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη σίγουρα μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, πίεσαν στο τέλος, έχασαν ευκαιρίες και τελικά έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι.

Μόλις στο 5' ο Βόλαντ έφτασε μία ανάσα από το 1-0, όταν είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν μετά από εκπληκτικό σουτ, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο. Έπρεπε να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά, για να δούμε τις επόμενες κλασικές ευκαιρίες, με τους Βόλαντ (42'), Ράφαελ (43') και Χέρμαν (45') να μην μπορούν να σκοράρουν, κάτι που έκανε στο 45' ο Μοντέστ. Ο Γάλλος στράικερ συνεχίζει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ελιγιουνούσι και η μπάλα, αφού βρήκε και στον Ντάεμς, κατέληξε στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το 1-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν... τρελός. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον Βόλαντ να σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ στο 54' για το 2-0! Λίγο νωρίτερα Αράνγκο (51') και Ράφαελ (52') είχαν βρεθεί κοντά στην ισοφάριση, όμως ο πιτσιρικάς συνεχίζει το... κρεσέντο του φέτος. Η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Φαβρ να σπαταλούν τις καλύτερες ευκαιρίες, ειδικά από την στιγμή που στο 75' ο Χργκότα μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξανά την Γκλάντμπαχ στο παιχνίδι. Ράφαελ (78', 86'), Ντάεμς (88') και Ντε Γιονγκ (90+1') δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κάστελς, με τον Βέλγο να κρατάει το 2-1 και να δίνει τη νίκη στην Χόφενχαϊμ.