Οι «Βαυαροί» είχαν πολύ λίγες τελικές προσπάθειες και κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης με τον Μίλερ στο 63, ο οποίος έβαλε το πρώτο του γκολ για την φετινή σεζόν.

Είχε προηγηθεί μια πολύ καλή στιγμή για την Βόλφσμπουργκ με Σάφερ στο 60΄. Ο Μάντζουκιτς έχασε την ευκαιρία για να κάνει το 2-0 στο 80΄ ενώ ο Νόιερ απέκρουσε την κεφαλιά του Άρνολντ στο 84΄.

Προελαύνει η Λεβεκούζεν

Η Λεβερκούζεν δεν χάνει εύκολα βαθμούς και πήρε την νίκη επικρατώντας με 2-0 εντός έδρας επί του Ανόβερου. Οι «ασπιρίνες»… καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο με τον Ρόλφες να σκοράρει στο 23΄και τον Σαμ στο 37΄

«Ξέσπασε» στην Φράιμπουργκ η Ντόρτμουντ

Με το επιβλητικό 5-0 η Ντόρτμουντ επικράτησε εντός έδρας επί της Φράιμπουργκ, για την έβδομη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου μετά από την αποβολή του Ντιάγκνε στο 45΄+1΄ .

Το σκορ άνοιξε στο 35΄ο Ρόις και ο ίδιος έκανε το 2-0 με πέναλτι στο 45+2΄, το οποίο κέρδισε ο Λεβαντόφκσι από τον Ντιάγκνε. Στο 58΄ο Πολωνός έκανε το 2-0 και ο Λεβαντόφσκι σκόραρε ξανά για το 4-0 στο 70΄. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μπλαζικόφσκι στο 79΄.

Τα βρήκε δύσκολα με την Χόφενχαϊμ η Σάλκε

Έξι γκολ μπήκαν στην αναμέτρηση της Σάλκε με την Χόφενχαϊμ, η οποία έληξε 3-3. Η Χόφενχαϊμ αποδείχτηκε σκληρή αντίπαλος για τους «βασιλικούς μπλε» και μείωσε δύο φορές την διαφορά για να πάρει εν τέλει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Μπόατενγκ άνοιξε το σκορ στο 3΄για την Σάλκε και ο Μάτιπ έκανε το 2-0 στο 13΄ αλλά άμεσα στο 16΄έγινε το 2-1 με τον Μοντέστε. Στο 40΄ η Σάλκε σκόραρε ξανά με τον Χούγκερ για το 3-1 αλλά ο Φιρμίνιο με πέναλτι το 48΄ και ο Αμπραχάμ στο 61΄διαμόρφωσαν το 3-3.