Ο Στέφαν Κίσλινγκ με το όγδοο φετινό του γκολ (30’) έκανε τη διαφορά στο Βερολίνο. Η Χέρτα στο πρώτο ημίχρονο πατούσε αρκετά καλά στο γήπεδο, είχε την κατοχή μπάλας και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Η Λεβερκούζεν όμως στο 29΄ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν έγινε πιο απειλητική και έψαξε και ένα δεύτερο γκολ, για να κλειδώσει την νίκη, όμως η Χέρτα δεν τα παράτησε και με το εύθραυστό 1-0 ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά κυνήγησε την ισοφάριση.

Καταπληκτικό παιχνίδι έγινε στη Φρανκφούρτη, με τη Σάλκε (που είχε εκτός αποστολής τον τραυματία Κυριάκο Παπαδόπουλο) να προηγείται 2-0 της Άιντραχτ, την τελευταία να ανατρέπει τα πάντα και τους «βασιλικούς μπλε» να σώζουν το βαθμό στο 86’ με το τελικό 3-3.  Στο πρώτο ημίχρονο η Σάλκε έκανε μέσα σε τέσσερα λεπτά το 2-0 από το αυτογκόλ του Φλουμ στο 14΄ και το γκολ του Μάτιπ στο 18΄. Στο δεύτερο ημίχρονο ο μεσοεπιθετικός της Άιντραχτ, που είχε πετύχει το αυτογκολ, σκόραρε για το 2-1 στο 56 ΄ και ο Ζοσέλου στο 61΄ και στο 68΄σκόραρε για το 3-2. Η Άιντραχτ ήταν κοντά στο να κάνει την πρώτη της νίκη μετά από εφτά αγώνες αλλά με το γκολ του Χέβεντες στο 86΄ η Σάλκε πήρε τον βαθμό

Η Νυρεμβέργη σταμάτησε το σερί τεσσάρων νικών της Βόλφσμπουργκ υποχρεώνοντάς τη σε 1-1. Η Φράιμπουργκ στο ντέρμπι των ουραγών πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 στην έδρα της Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ, ενώ η Άουγκσμπουργκ με τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο εκτός αποστολής κα πάλι επιβλήθηκε 2-0 της Χόφενχαϊμ με σκόρερ τον Χαμίτ Αλτιντόπ.