Η Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστική στη Bρέμη και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της επικράτησης της στη Βέρντερ και αυτό επιβεβαιώθηκε από το πρώτο 45λεπτο, όπου βρέθηκε να προηγείται με 2-0. Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι… Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και σκόραρε άλλες τρεις φορές έχοντας ταυτόχρονα και δοκάρι με τον Πίστσεκ στο 56'.

Την ίδια στιγμή η Μπάγερν συνέχιζε την τρελή της πορεία για την κατάκτηση και τυο φετινού τίτλου επικρατώντας στο ντέρμπι της Βαυαρίας με 2-0 της Νυρεμβέργης έχοντας, μάλιστα, και τρία δοκάρια με τους Μίλερ (55') και Ρόμπεν με Μίλερ (33') στην ίδια φάση.

Μέσα στο «κόλπο» του Champions League βρίσκεται, πλέον, η Βόλφσμπουργκ, η οποία παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο για σχεδόν 20 λεπτά στο β' ημίχρονο επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Μάιντς. Μέχρι το 59' οι «λύκοι» ήταν στο 0-0 με την αντίπαλο τους, όμως κάπου εκεί άλλαξαν οι ισορροπίες και εν τέλει έφθασαν στη νίκη.

Τέλος, βαθιά ανάσα στη μάχη για παραμονή πήρε η Αΐντραχτ, η οποία επικράτησε στη Φρανκφούρτη με 3-0 της Μπράουνσβαϊγκ σε ένα ματς που «τελείωσε» στο πρώτο 45λεπτο. Και το λέμε αυτό, διότι σ' αυτό το διάστημα σημειώθηκαν και τα τρία γκολ από πλευράς των οικοδεσποτών.

Το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή 7/2

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 0-1 (62' Σον)

Σάββατο 8/2

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπράουνσβαϊχ 3-0 (7' Φλουμ, 43' Μέιερ, 44' Αΐγκνερ)

Βέρντερ Βρέμης-Ντόρτμουντ 1-5 (89' Αϊτσιτσέκ – 26', 85' Λεβαντόφσκι, 41', 62' Μκχιταριάν, 48' Φρίντριχ)

Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 3-0 (59' πεν. Ροντρίγκεζ, 66' Ντοστ, 75' Λουίζ Γκουστάβο)

Νυρεμβέργη-Μπάγερν Μονάχου 0-2 (18' Μάντζουκιτς, 49' Λαμ)

Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ 1-1 (68' Σμιντ – 85' Μοντέστ)

Αμβούργο-Χέρτα Βερολίνου 19:30