Το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Γίρατσεκ, στο 58’ ο Λαζόγκα πέτυχε το δεύτερο γκολ και στις καθυστερήσεις ο Καλχάνογλου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή, αρκετές ευκαιρίες, αλλά και έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να υποστεί την έκτη ήττα της τη φετινή σεζόν. Πιθανώς οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ να είχαν το μυαλό τους στην προσεχή (25/02) αναμέτρηση με τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για το Champions League.

Από εκεί και πέρα, σπουδαία νίκη στην προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη πέτυχε η Χέρτα Βερολίνου, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Στουτγκάρδης, όπως και η Άουγκσμπουργκ, με το εμφατικό 4-2 στην έδρα της Φράιμπουργκ. Από την άλλη, η Γκλάντμπαχ, η οποία έχει τον ίδιο στόχο, έχασε έδαφος, παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 στη Χοφενχάιμ, σε ένα παιχνίδι, που προηγήθηκε 2-0.

Σε ό,τι αφορά τη μάχη της παραμονής, εκτός από το Αμβούργο, νίκη-ανάσα πέτυχε και η Νυρεμβέργη, που επιβλήθηκε 2-1 της Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ με ανατροπή και παίζοντας με δέκα παίκτες για περίπου μια ώρα.