Η θλίψη στον πάγκο ήταν εμφανης για τον Γκουαρδιόλα, ο οποίος δεν πανηγύρισε τα γκολ της ομάδας του. Αρχικά, μάλιστα, δεν πανηγύρισε καθόλου, αφού οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα ίσια τους πρωταθλητές Γερμανίας και προηγήθηκαν δύο φορες με τους Τέοντορ Γκέμπρε Σελασιέ και Άαρον Χουντ.

Μέσα σε οχτώ λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπάγερν πέτυχε τρία γκολ και όλα πήραν το δρόμο τους, με τελικό σκορ 5-2. Η νίκη και κυρίως το μέγεθος αυτής ήταν μια καλή «ένεση» ενόψει του «τελικού» της Τρίτης (29/04).

Από εκεί και πέρα, στη μάχη του εισιτηρίου για τα προκριματικά του Champions League, η Βόλφσμπουργκ «αυτοκτόνησε». Οι «λύκοι» αν και προηγήθηκαν δύο φορές επί της Φράιμπουργκ, εντούτοις απώλεσαν ισάριθμες φορές αυτό το προβάδισμα και με το 2-2, απλά «έπιασαν» στη βαθμολογία την Λεβερκούζεν, η οποία σε πιθανή ισοβαθμία υπερτερεί αυτή τη στιγμή στη διαφορά τερμάτων.

Στη μάχη της παραμονής, η Φράιμπουργκ με το 2-2 κόντρα στη Βόλφσμπουργκ και η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που επίσης πήρε ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Χόφενχαϊμ, ουσιαστικά ξεμπέρδεψαν, ενώ τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά δύσκολα για τις Νυρεμβέργη και Μπραουνσβάιγκ. Μετά τις εκτός έδρας ήττες τους με το ίδιο σκορ 2-0 από Μάιντζ και Χέρτα αντίστοιχα, παρέμειναν στις δύο τελευταίες θέσεις και μπορούν να ελπίζουν μόνο στο μπαράζ, αφού η απευθείας παραμονή είναι ανέφικτη.