Αν και οι «βασιλικοί μπλε» προηγήθηκαν στο 47' με τον Χούντελααρ, είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά, με τα γκολ των Εντγκαρ Πριμπ στο 67' και Χοσέλου στο 70', με τον Ισπανό να έχει και δοκάρι στο τέλος.

Συναρπαστικό ματς έγινε και στο Βερολίνο, με την Χέρτα να προηγείται 2-0 της Βέρντερ με τα γκολ του Σίμπερ (16', 47'), αλλά η ομάδα της Βρέμης ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά με τους Λουκίμια (53') και Ντι Σάντο (55').

Η Χόφενχαϊμ «καθάρισε» εύκολα 2-0 την Αουγκσμπουργκ με τα γκολ των Σάλαι (33') και Ελγιουνούσι (35') στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το γκολ του Σεφέροβιτς στο 15' ήταν αρκετό για να νικήσει η Αϊντραχτ 1-0 την Φράιμπουργκ στη Φρανκφούρτη.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου (23/8) ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση Ντόρτμουντ - Λεβερκούζεν (19:30).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/8

Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 2-1 (37' Μίλερ, 47' Ρόμπεν - 52' Ολιτς)

Σάββατο 23/8

Χόφενχαϊμ - Αουγκσμπουργκ 2-0 (33' Σάλαι, 35' Ελγιουνούσι)

Ανόβερο - Σάλκε 2-1 (67' Εντγκαρ Πριμπ, 70' Χοσέλου - 47' Χούντελααρ)

Χέρτα Βερολίνου - Βέρντερ Βρέμης 2-2 (16', 47' Σίμπερ - 53' Λουκίμια, 55' Ντι Σάντο)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης - Φράιμπουργκ 1-0 (15' Σεφέροβιτς)

Κολωνία - Αμβούργο 0-0

Ντόρτμουντ - Λεβερκούζεν 19:30