Στο Γκελζενκίρχεν, οι «βασιλικοί μπλε» μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό αυτής, έχοντας ως σκόρερ τον Μάτιπ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Τσούπο-Μοτίνγκ να χρίζεται σκόρερ στο 23'.

Τρία λεπτά μετά, οι Βεστφαλοί μείωσαν το σκορ με τον Ομπαμεγιάνγκ σε 2-1, σκορ με το οποίο «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προσπάθησε να βρει την ισοφάριση, μάταια ωστόσο, με τη Σάλκε τελικώς να παίρνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Η Ντόρτμουντ από την άλλη συνέχισε το αρνητικό της σερί (χωρίς νίκη στην Μπουντεσλίγκα από τις 13/9 κόντρα στη Φράιμπουργκ).

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Μπάγερν Μονάχου, η οποία δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει 2-0 στην έδρα της Κολωνίας, με τον Άριεν Ρόμπεν να δημιουργεί και τα δύο γκολ των Βαυαρών.

Στα άλλα ματς, η Γκλάντμπαχ παρέμεινε αήττητη, περνώντας από την έδρα της Πάντερμπορν (2-1) ενώ τη νίκη πανηγύρισε και η Στουτγκάρδη που επικράτησε 1-0 του Αννόβερου εντός έδρας.

Τέλος, Φράιμπουργκ και Λεβερκούζεν αναδείχθηκαν ισόπαλες στην έδρα της πρώτης 0-0 ενώ αξίζει να σημειωθεί πως και οι δύο αγωνίστηκαν με 10 παίκτες λόγω αποβολών των Κρμας (78') και Σπάχιτς (28') αντίστοιχα.