Οι "νεοφώτιστοι" δεν κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, έστω κι αν οι φιλοξενούμενοι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Μπορεί ο Τσάμπι Αλόνσο να επιχείρησε 91 πάσες μόνο στο 1ο ημίχρονο της συνάντησης, ωστόσο η Μπάγερν παρουσίασε πρόβλημα στην κυκλοφορία. Όσο υπάρχει, όμως, η σταθερά που ονομάζεται Άριεν Ρόμπεν, οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν θα σκοντάφτουν. Ο Ολλανδός σκόραρε με πέναλτι στο 63' (φάση στην οποία αποβλήθηεκ ο Φλόριαν Χάρτερτς) και έφτασε τα 159 γκολ στα οποία είχε ενεργό συμμετοχή σε 199 αγώνες με την Μπάγερν, έχοντας πλέον σκοράρει εναντίον όλων των ομάδων στην Bundesliga. Λίγα λεπτά αργότερα, τροφοδότησε τον Φρανκ Ριμπερί για το 4-0, με τον Γάλλο να αρχίζει για πρώτη φορά βασικός στον 2ο γύρο. Το 0-5 διαμόρφωσε ο 20χρονος μέσος Μίτσελ Βάιζερ με το πρώτο τέρμα του για την πρώτη ομάδα και το τελικό 0-6 ο Ρόμπεν, μετά από ασίστ του Ριμπερί.

Σοκ στις καθυστερήσεις για την Μπάγερν Λεβερκούζεν, με τον Χιτζ να γίνεται ο πρώτος τερματοφύλακας που σκοράρει στη Bundesliga από το 2006, χαρίζοντας την ισοπαλία 2-2 στην Άουγκσμπουργκ.

Στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε και η Σάλκε στο παιχνίδι με την Βέρντερ Βρέμης, ενώ η Μάιντς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε με σκορ 3-1 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Ντε Μπλάσις είχε την ασίστ στο τρίτο γκολ των γηπεδούχων, ενώ ο Καπίνο ήταν αναπληρωματικός.