Το Ανόβερο δεν προέβαλε ιδιαίτερη αντίσταση στο Λεβερκούζεν και η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ έφτασε στο εύκολο "τρίποντο" με 4-0 απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έχει νικήσει μέσα στο 2015. Αρχικά ο Ομέρ Τοπράκ με κοντινή κεφαλιά (20') και στη συνέχεια ο Γιούλιαν Μπραντ μετά από αναμπουμπούλα (40') έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στη Λεβερκούζεν.

Στο 49` ήταν η σειρά για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να βάλει το "λιθαράκι" του με το 4ο γκολ στη σεζόν και δεύτερο στο πρωτάθλημα σε 40 ημέρες. Ο Έλληνας διεθνής στόπερ πήρε το ριμπάουντ από δοκάρι του Μπραντ κι έκανε το 3-0, πλησιάζοντας ένα γκολ μακριά από την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του (2011-2012). Το σκορ έκλεισε ο Στέφαν Κίσλινγκ στο 70ό λεπτό για τη Λεβερκούζεν η οποία έπιασε και προσπέρασε στη διαφορά τερμάτων την Γκλάντμπαχ στην 3η θέση, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Η Μπάγερν τα χρειάστηκε στην έδρα της Χόφενχαϊμ, αλλά τελικώς έφυγε νικήτρια με 2-0 παίζοντας με πολλούς νεαρούς παίκτες στο ούτως ή άλλως ελλιπές ρόστερ λόγω τραυματισμού. Οι Ζεμπάστιαν Ρόντε, Μίτσελ Βάιζερ και Τζιανλούκα Γκαουντίνο έκαναν την εμφάνισή τους στη βασική ενδεκάδα και μάλιστα ο πρώτος αξιοποίησε μία φάση διαρκείας στο 38' και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η πιο νεαρή ενδεκάδα της Μπάγερν τα τελευταία 3 χρόνια (25 έτη μέσο όρο) δεν μπορούσε να διεκδικήσει πιο άνετη νίκη στην "Ράιν Νέκαρ Αρένα" παρότι έχασε ευκαιρίες και χρειάστηκε το αυτογκόλ του Αντρέας Μπεκ στις καθυστερήσεις για να κάνει το 2-0, κρατώντας για 20ό φετινό παιχνίδι απαραβίαστη εστία (το προπέρσινο ρεκόρ τους είναι 21).

Στο "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ, όπου ο Κλοπ γνώρισε την αποθέωση λίγες μέρες μετά την ανακοίνωση οτι αποχωρεί από τον πάγκο της ομάδας το καλοκαίρι, οι κόποι των γηπεδούχων "καρποφόρησαν" στο 49' με τον Μχιταριάν και μόλις το 2ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε 90 λεπτά) διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 55' και έκλεισε το σκορ με τον Καγκάβα, στην πρώτη νίκη της Μπορούσια μετά από δύο σερί ήττες από Μπάγερν και Γκλάντμπαχ, που ίσως της στέρησαν την ευρωπαϊκή έξοδο.