Οι Βεστφαλοί επικράτησαν εντός έδρας με 2-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης μειώνοντας έτσι την απόστασή τους από την Άουγκσμπουργκ, που ηττήθηκε (3-2) από το Αμβούργο, στους 3 βαθμούς και από την Χόφενχάιμ (περασε με 2-1 από το Αννόβερο) στον έναν. Στο 1-1 με την Κολωνία εκτός έδρας έμεινε η Λεβερκούζεν, δυσκολεύει η υπόθεση παραμονή για την Στουτγκάρδη (2-2 με την Φράιμπουργκ).

Το άγχος στο «Signal Iduna Park» έφυγε νωρίς από τα πόδια των γηπεδούχων, που άνοιξαν στο 24ο λεπτό -έπειτα από χέρι του Κίττελ- με εκτέλεση πέναλτι του Ομπαμεγιάνκ. Οκτώ λεπτά αργότερα (32’), ο Γκαμπονέζος σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Καγκάβα το 2-0 κι αυτός δεν αστόχησε κλειδώνοντας εύκολα τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Φρανκφούρτης. Βασικός αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Η Άουγκσμπουργκ βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στην «Imtech Arena» επέστρεψε στο ματς, όμως η ανάγκη επιβίωσης ήταν αυτή που έδωσε τεράστια νίκη στο Αμβούργο με σκορ 3-2.

Στο… τσακ δεν τα κατάφερε η Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» άγγιξαν την 8η σερί τους νίκη στην Κολωνία, που όμως απάντησε στο γκολ του Μπραντ (60’) με τον Φίνε (83’).

Στο κόλπο για το Europa League και η Χόφενχαϊμ, που πέρασε από το Αννόβερο με σκορ 2-1. «Αυτοκτόνησε» η Στουτγκάρδη. Παρότι είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στην έδρα της, η ομάδα του Χουμπ Στέφενς αποδείχτηκε ιδιαίτερα χαλαρή και η Φράιμπουργκ πήρε βαθμό από το πουθενά (2-2).