Η Ντόρτμουντ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από το γκολ του Σόμπιεχ, γύρισε το ματς πριν το ημίχρονο, με πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ και γκολ του Μικχταριάν. Ο Σόμπιεχ στο 54’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά ένα αυτογκόλ του Φελίπε στο 67’ και ένα δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ διαμόρφωσαν το 4-2 για την Μπορούσια που έκανε επίσης το 4 στα 4.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπούρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γιουντογκάν, Βιγκλ (66' Κάστρο), Χόφμαν (60' Γιανουζάι), Καγκάβα, Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ.

Απώλεια πόντων για την Βόλφσμπουργκ που άφησε δύο βαθμούς στο Ίνγκολσταντ, ενώ η Χέρτα κατόρθωσε να επικρατήσει, με 2-1 κόντρα στην Στουτγάρδη και να ανέβει στους επτά πόντους.

Τέλος η Λεβερκούζεν ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από την Ντάρμσταντ με 1-0, από ένα γκολ του Σούλου, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ν’΄αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο.