Η Μπάγερν Μονάχου είχε την κατοχή (ξεπέρασε και το 80%), αλλά δεν είχε τη μεγάλη φάση για να σκοράρει. Δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους. Όλα, όμως, άλλαξαν χάρη στον Άριεν Ρόμπεν. Στο 35' ο Ολλανδός άσος βρήκε δίχτυα, αποθεώθηκε και έφτασε τα 75 γκολ στην Bundesliga. Στο 40' το ματς «τελείωσε». Ο Κόμαν μπήκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα και ο Βιδάλ έγραψε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Βαυαροί ήταν το απόλυτο «αφεντικό» της αναμέτρησης. Η Κολωνία συνέχισε να αμύνεται, η Μπάγερν είχε τον έλεγχο και στο 62' ο Λεβαντόφσκι με ωραία κεφαλιά μετά από φάουλ του Ντιέγκο Κόστα σημείωσε το 3-0. Ο Πολωνός στο 77' κέρδισε πέναλτι, ο Μίλερ το εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Οι Βαυαροί με αυτή τη νίκη έκαναν το 10Χ10 (33-4 γκολ) στο γερμανικό πρωτάθλημα, συνέχισαν την προέλασή τουςς για τον τίτλο και παράλληλα άφησαν πίσω την ήττα από την Άρσεναλ για το Champions League.

Αγκαλιά με ένα μεγάλο «διπλό» βρέθηκε η Στουτγάκρδη στην «BAY Arena», όμως η άμυνά της ήταν σε άλλο γήπεδο, όπως κι αυτή της Λεβερκούζεν. Έτσι, παρότι οι Σουηβοί προηγήθηκαν 2-0 αλλά και 3-1, οι «ασπιρίνες» ισοφάρισαν και στο φινάλε έκλεψαν και τη νίκη, 4-3.

«Ανάσταση» για την Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης έκανε… πάρτι στην έδρα της Μάιντς , την οποία ταπείνωσε με σκορ 1-0. «Ξύπνησε» και η Άιντραχτ, που έφυγε με μεγάλη νίκη από το Αννόβερο (2-1). Συνεχίζει σε ανοδική τροχιά η Βόλφσμπουργκ, που παρότι δυσκολεύτηκε πήρε το «τρίποντο» στην έδρα της νεοφώτιστης Νταρμσταντ (1-0).